Sylwia Zientek Polki na Montparnassie

  • Seria:  
Artystki burzą stary świat.Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża. W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew…
Kategoria Biografie
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Format 155 x 235 mm
Więcej szczegółów
Polki-na-Montparnassie_tyl.jpg (JPG, 642kB) Pobierz
Polki-na-montparnassie_plaska.jpg (JPG, 806kB) Pobierz
model_Polki_na_Montparnassie_lewy_KS.jpg (JPG, 458kB) Pobierz
model_Polki_na_Montparnassie_prawy_KS.jpg (JPG, 704kB) Pobierz
opis-książki_Polki-na-Montparnassie.docx (DOCX, 14kB) Pobierz

Artystki burzą stary świat.
Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża.

W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, by tam uczyć się, rozwijać i spełniać marzenia o karierze.

W dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek-artystek. Malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem.

Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Żyły wreszcie jak chciały. Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerką życiową Marii Konopnickiej. Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.

Na skróty

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 155 x 235 mm
Liczba stron 450
Data premiery 26.05.2021
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326836381

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 12.6MB, MOBI - 13.6MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3714-2

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 1.2GB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3755-5