Wydawnictwo Agora

O nas

Specjalizujemy się w literaturze faktu i biografiach, choć w naszej ofercie nie brakuje także książek historycznych, poradników, wywiadów oraz literatury pięknej, gatunkowej i popularnej. Książki dla dzieci i młodzieży wydajemy pod marką Wydawnictwo Agora dla dzieci. Powieści obyczajowe zaś ukazują się w Wydawnictwo Ale!.

Wydawnictwo Agora

kim jesteśmy

20 LAT JESTEŚMY Z WAMI

 

Nasza historia nie mogła potoczyć się inaczej. 1 czerwca 2004 roku pod egidą „Gazety Wyborczej” wystartowała kolekcja literatury XX wieku, a jej pierwszy tom – Imię róży Umberto Eco – rozpoczyna się przecież słowami: „Manuskrypt, to oczywiste”.

 

Zaczęliśmy więc od miłości do książek, a z serii poświęconej wielkim dziełom współczesnej literatury wyrosła najpierw Biblioteka „Gazety Wyborczej”, a potem Wydawnictwo Agora w jego obecnym kształcie.

z czego nas znacie

Z CZEGO NAS ZNACIE

Przez te 19 lat dorośleliśmy, podążając za naszymi literackimi fascynacjami: po kolekcjach dzieł Stanisława Lema, Ryszarda Kapuścińskiego, i Tadeusza Konwickiego pojawiła się nasza seria do słuchania „Mistrzowie słowa”, która zapoczątkowała w Polsce modę na audiobooki; zaczęliśmy publikować książki wybitnych polskich autorek i autorów takich jak Magdalena Grzebałkowska czy Adam Wajrak, a także światowe fenomeny wydawnicze jak Becoming Michelle Obamy czy Sodoma Frédérica Martela.

 

 

Mój nauczyciel, najlepszy redaktor pod słońcem Juliusz Rawicz zawsze mi przypominał, że sens naszej pracy nadają czytelnicy, do których docierają słowa, które piszemy jako autorzy i poprawiamy jako redaktorzy, słowa, które powinny być i jasne, i niegłupie, i trafiające prosto w serce. Tak więc to Wy, drogie czytelniczki i czytelnicy, jesteście dla nas najważniejsi.

Paweł Goźliński | Redaktor Naczelny

CO JESZCZE WYDAJEMY?

 • Literatura górska? Uwierzyliśmy, że historie wielkich polskich himalaistów to nie jest tylko temat dla hobbystów.
 • Biografie? Uwielbiamy je tak jak Wy, czy to wzruszając się listami Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej, czy też śledząc intelektualne wolty Susan Sontag, pułapki losu Krzysztofa Kieślowskiego czy wszystkie wcielenia Tonego Halika.
 • Oprowadzamy Was z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Rusinkiem po meandrach polszczyzny, po zakamarkach puszczy i Arktyki z Adamem Wajrakiem, czy po tajnikach udanego seksu w kultowej już serii zapoczątkowanej przez „Sztukę kochania”.
 • Staramy się też wspierać Was we wszystkim, co trudne i pokazywać możliwości pełniejszego i szczęśliwszego życia – z nami możecie podążać za czułą przewodniczką, żyć i kochać wystarczająco dobrze, ale też starzeć się bez godności;-)

 

 

 • Z nami zobaczycie skomplikowany współczesny świat oczami Anne Applebaum, Donalda Tuska, Adama Bodnara, Oksany Zabużko, Billa Gatesa, Baracka Obamy, Tomasza Stawiszyńskiego, ale też oczami tych, których głosu na co dzień nie słychać a słyszalnym czynią go znakomite teksty reporterów takich jak Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Boni czy Paweł Piotr Reszka.
 • Wciąż pozostajemy wierni literaturze pięknej wyszukując książki, które poprzez unikalny język fikcji opowiadają ważną prawdę o człowieku i jego zmaganiach.
 • Z czasem zakochaliśmy się też w literaturze gatunkowej – możecie szukać u nas inteligentnej rozrywki i silnego dreszczyku emocji, jaki zapewniają książki naszych autorów kryminalnych i sensacyjnych m.in. Macieja Siembiedy czy Julii Łapińskiej.
 • Z naszym najmłodszym dzieckiem, Wydawnictwo Agora dla dzieci wciągamy nasze i Wasze pociechy w fascynującą przygodę z literaturą, która jest też zawsze cenną lekcją życia i uczy o wartościach.

NASZE KSIĄŻKI-CEGIEŁKI

Szczególnie też dumni i dumne jesteśmy z naszych książek-cegiełek („Nadzieja”, „Wszystkie kolory świata”, „O choroba!”, „Nie Obcy”), dzięki którym możemy wspólnie z Wami nieść pomoc potrzebującym.

cegiełki

SIŁA MANUSKRYPTU

Kto wie, dokąd jeszcze zaprowadzą nas nasze poszukiwania, intuicje a przede wszystkim – nietuzinkowe a nieraz znakomite teksty, nad którymi mamy szczęście pracować. Bo najważniejsze – wracając do początku tej opowieści – jest to, że wszystko, co robimy, wciąż zaczyna się od zachwytu nad manuskryptem. To oczywiste!

A może Twój manuskrypt czeka na wydawcę?
Zobacz, jak przygotować zgłoszenie do nas  -> Współpraca

wydawnictwo agora

Nasza misja

Wierzymy w wolność, równość i szacunek dla każdej osoby. Wydajemy książki, które poszerzają horyzonty i ukazują świat w całej jego zachwycającej różnorodności.

 

 • stawiamy na partnerstwo i bliskie relacje z autorami i autorkami, współpracownikami, partnerami zewnętrznymi oraz w naszym zespole
 • dbamy o najwyższe standardy i jakość intelektualną, etyczną i estetyczną naszych tytułów
 • angażujemy się w ważne tematy społeczne, staramy się wcielać w życie hasło #literaturapomaga
 • szczególną wydawniczą troską otaczamy dzieci, młodzież i rodziców, aby dostarczyć im treści wspomagające świadome życiowe wybory

Nasi autorzy

Zamów egzemplarz recenzencki

Jesteś zainteresowana/zainteresowany którąś z naszych książek do recenzji lub do wykorzystania w programie, podcaście lub akcji czytelniczej? Napisz maila na adres promocjaksiazki@agora.pl. Nie zapomnij podać w jakim formacie życzysz sobie egzemplarz (papier lub ebook: mobi/epub), podaj też informację gdzie może ukazać się materiał o książce.

Zostań naszym autorem/autorką

Szukasz wydawcy? Sprawdź, jak do nas zaaplikować

Zorganizuj spotkanie autorskie

Chcesz zaprosić któregoś z naszych autorów lub którąś z naszych autorek na spotkanie autorskie? Zaproponuj warunki współpracy.