8 października 2020

„Z niejednej półki” premiera książki Michała Nogasia

Premiera 14 października

Udostępnij post
„Z niejednej półki” to długo oczekiwana książka Michała Nogasia, jednego z najpopularniejszych dziennikarzy kulturalnych. To zbiór rozmów z plejadą pisarek i pisarzy z całego globu. Są wśród nich laureaci najważniejszych literackich nagród w Polsce i na świecie. Są także popularni autorzy i ci równie ciekawi, choć jeszcze mniej znani.

„Z niejednej półki. Wywiady”
Michał Nogaś
Premiera 14 października 2020

Zbiór rozpoczyna literackie śledztwo. Zapis kanadyjskiej wyprawy Michała Nogasia, który na własną rękę postanowił odnaleźć ukochaną pisarkę, Alice Munro. Munro po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów. Michał Nogaś nie bez przygód trafia do malowniczego miasta nad jeziorem Ontario, w którym ma mieszkać autorka kultowych opowiadań. Ale ślady prowadzące do Munro urywają się nagle. Gdy już traci nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotyka ją niespodziewanie w kawiarni. Jak się dalej potoczyła ta historia? Tego dowiedzą się Państwo z książki.

Pisarki i pisarze przyglądają się światu nad wyraz uważnie. Lubię ich słuchać. Javier Marías myśli, mówi i pisze tylko, gdy pali. W trakcie wywiadu stał w oknie swojego madryckiego apartamentu, zapalając jednego papierosa za drugim. Annie Proulx zabrała mnie na spacer po plaży, Olga Tokarczuk w swoim wrocławskim mieszkaniu podała wspaniałą zupę warzywną, a Orhan Pamuk zaparzył kawę o niezwykłej mocy. Choć najczęściej pretekstem do spotkania jest najnowsza książka moich rozmówców, zawsze staram się, by była w zasadzie punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym świecie. – Michał Nogaś

37 rozmów na prawie 700 stronach do czytania przez 14 godzin

W „Z niejednej półki” znajduje się również obszerny blok rozmów z Olgą Tokarczuk. Od chwili, gdy Księgi Jakubowe ukazały się w Szwecji, po powrót pisarki do Polski z noblowskich uroczystości. Książka zawiera też wywiad z Dorotą Masłowską, czy nową rozmowę z Mariuszem Szczygłem.  Ten ostatni zdradza jakie książki ratują mu życie. Znajdziecie tu też Państwo pierwszy wspólny wywiad małżeństwa pisarzy Agnety Pleijel i Macieja Zaremby Bielawskiego, a także opowieść Małgorzaty Rejmer o albańskich kobietach.

Jedna z rozmów powstałych z myślą o tym tomie ma dla mnie znaczenie szczególne. To zapis ostatniego spotkania z Jerzym Pilchem. O tym, jak stał się mistrzem felietonów, rozmawialiśmy w jego domu w Kielcach zaledwie dwa miesiące przed nagłą śmiercią pisarza. Dziś, gdy wracam do tego wywiadu, jeszcze silniej niż kiedyś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Pilch – jak mało kto – potrafił uchwycić to, co we współczesnej Polsce ciekawe, ważne, irytujące.

Na kartach tej książki spotykają się autorki i autorzy należący do wszystkich pokoleń. Łączy ich miłość do słowa, dzieli często spojrzenie na świat i jego problemy. Pokazują, że rzeczywistość i dostępne nam perspektywy nieustannie się zmieniają. Chciałbym, aby ta książka przekonała czytelnika, że świat literatury w ostatnich latach się poszerzył i dzisiaj jest wielogłosem autorek i autorów naprawdę z całego globu.

Michał Nogaś

Ilustrowane portrety autorów, którzy pojawiają się na kartach „Z niejednej półki” przygotowała Joanna Rusinek. Okładkę zaprojektował Przemek Dębowski. Nad redakcją czuwał Wojciech Szot. Zapraszamy do lektury!