14 listopada 2019

"Miłość zaczyna się od miłości" Olga Kora Sipowicz

Premiera książki 13 listopada

Udostępnij post

NIEZNANA TWÓRCZOŚĆ KORY

Dla Kory – liderki kultowego zespołu Maanam i ikony kobiecości – piosenka była celem życia, dlatego ona sama tak bardzo walczyła o słowa. Słowa piękne, które potrafiły wyrazić to, co niewyrażalne. Książka „Miłość zaczyna się od miłości” to nigdy wcześniej niepublikowane zapiski jednej z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka. kora

Moja historia to skoki nagłe zwroty olśnienia i skręty

muzyka nie czyni nas nie śmiertelnymi

ale pozwala nam „Znosić życie”.

Kora

Zamów książkę

Kora, kobieca ikona polskiego rocka, pozostawiła po sobie wyjątkową, ponadczasową muzykę. Pozostawiła również jedenaście fascynujących Zeszytów –  dzienników ujmujących jej pracę nad słowem, intymny świat przelewany na zwyczajne-niezwyczajne kartki papieru.

W kilku pięknych Zeszytach, które Kora starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. Zeszyty to był jej warsztat literacki. Alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki. Ponad rok po śmierci Kory zdecydowałem się pokazać światu jej intymną pracę nad tekstem. Prezentujemy ją czytelnikowi razem z oryginalnymi skreśleniami. Pokazujemy jej pracę nad słowem, jej wahania oraz różne wersje często tego samego utworu. Mamy zatem teksty Kory głównie z lat 2003–2018, ale także kilka z roku 1983. Czytając uważnie Zeszyty, możemy prześledzić, jak Kora pracowała nad piosenkami, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm. Śledzimy, jak powstały utwory zaśpiewane przez nią na płytach Znaki szczególne i Ping pong oraz kilka utworów wydanych jako single: Tu jest mój dom oraz wstrząsający tekst o księżej pedofilii Zabawa w chowanego (2010). Te Zeszyty to czarowna pamiątka jej pięknego wewnętrznego świata. – pisze we wstępie do książki Kamil Sipowicz.

„Miłość zaczyna się od miłości. Zeszyty 2013-2018” to wyjątkowy literacki i intymny obraz jednej z największych polskich artystek, kobiety obdarzonej niezwykłą osobowością.

Premierze książki Kory poświęcone są dwa wyjątkowe spotkania w cyklu
Centrum Premier Czerska 8/10.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warszawskiego
Centrum Premier, które odbyło się 13 listopada.

Poczytawszy odc. 5: Kora. Miłość zaczyna się od miłości

Kamil Sipowicz – filozof, wieczny hipis, pisarz, przez 40 lat towarzysz życia Kory – w rozmowie z Pawłem Goźlińskim opowiada o tym, jak kochała i tworzyła Kora. Jak pozbawiona domu mała dziewczynka, która nauczyła się czytać w wieku czterech lat i ukrywała się z latarką pod kołdrą przed zakonnicami, kochała słowo? Skąd wzięły się zeszyty (wydane właśnie w formie unikatowego dziennika intymnego „Miłość zaczyna się od miłości”), w których zapisywała myśli i teksty piosenek, dzięki którym dziś możemy być świadkami jej procesu twórczego oraz odkryć medytacyjną naturę artystki, jej bliskość ze zwierzętami, żarliwą solidarność z kobietami czy poszukiwanie odpowiedzi na ból i cierpienie. Posłuchamy też trzech nigdy wcześniej nie emitowanych melorecytacji Kory (w tym jednej kołysanki) oraz fragmentu kultowej piosenki “Kocham Cię kochanie moje” w pierwotnej, nieznanej wcześniej wersji.

POSŁUCHAJ PODCASTU „POCZYTAWSZY”

20 listopada (godz. 19) w Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33 w Krakowie. Udział w spotkaniu prowadzonym przez Aleksandrę Klich, redaktor naczelną „Wysokich Obcasów”, wezmą mąż Kory Kamil Sipowicz, redaktor książki Tomasz W. Michałowski, siostra Kory Anna Kubczak, a także przyjaciółki Kory prof. Magdalena Środa i dziennikarka Magda Jethon. Fragmenty książki przeczyta Ewa Kolasińska. Utwory Kory zaśpiewa Ramona Ray.

Dla wszystkich członków Klubu Przyjaciół Wyborczej wstęp na wydarzanie jest darmowy. Dla prenumeratorów koszt wejściówki wynosi 10 zł. Natomiast dla pozostałych gości koszt biletu wyniesie 30 zł. Bilety można zakupić tutaj.

Więcej informacji o wydarzeniu : https://bit.ly/2WK5Us0