13 listopada 2019

Zbrodnia i seks

Premiera 13 listopada

Udostępnij post
„ZBRODNIA I SEKS” 
PEDOFILE, GWAŁCICIELE, KAZIRODCY, SERYJNI ZABÓJCY NA TLE SEKSUALNYM. CO SIĘ DZIEJE W ICH GŁOWACH? JAK DZIAŁAJĄ? KIM SĄ ICH OFIARY? CZY MOŻNA ICH POWSTRZYMAĆ?

Doktor Andrzej Depko, biegły seksuolog, przez ponad 20 lat zajmował się przestępcami seksualnymi. W książce „Zbrodnia i seks” Andrzej Depko opowiada Dellfinie Dellert o kulisach swojej pracy, przytacza głośne polskie i światowe sprawy, analizuje typy przestępców, wyjaśnia mechanizmy ich działania oraz sposoby terapii osób z zaburzeniami seksualnymi.

Dellfina Dellert odważnie pyta o granice wolności w seksie. Andrzej Depko odpowiada, mieszając pozornie odległe tematy: od starożytnych heter, aż po ruch #MeToo. W swojej opowieści o ciemnej stronie pożądania podaje konkretne przykłady. Niczym profilerzy z FBI, sportretowani w serialu „Mindhunter”, ma intuicję, potrafi czytać między słowami. Nigdy nie moralizuje, nie pomija również potrzeby resocjalizacji sprawców. To ważna i potrzebna książka, którą chętnie wysłałabym w prezencie tym, którzy próbują dziś w Polsce zepchnąć seks w sferę tabu. Bo takie próby nie mogą skończyć się dobrze.

Hanna Rydlewska, „Vogue Polska”

Książka dostarcza więcej emocji niż niejeden rasowy kryminał. Nie wymyśliłabym niektórych detali. Wstrząsające! Nie czytać przed snem. Chyba że do rana…

Katarzyna Bonda

Trudno o wytchnienie, czytając zapis tej niezwykłej rozmowy. A przestać czytać nijak nie można. Zestawienie zbrodni z seksem nie jest czymś nowym. Szczególnie w literaturze i sztuce.
To, co udało się duetowi Dellert i Depko, to opowiedzieć o tym spokojnie, bez moralizatorstwa, analitycznie. Nauka o seksualności to nauka o człowieczeństwie. W obecnej sytuacji w Polsce ta książka jest bardziej niż potrzebna.

Janusz Leon Wiśniewski

O autorach:

Fot. Jagoda Kwiatkowska Fot. Jagoda Kwiatkowska

Andrzej Depko – doktor nauk medycznych, specjalista seksuolog, specjalista neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, certyfikowany seksuolog sądowy. Superwizor psychoterapii zaburzeń seksualnych Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej oraz Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Przez 10 lat biegły Sądu Okręgowego w Warszawie z zakresu seksuologii, obecnie biegły ad hoc. Autor pracy doktorskiej „Ocena rozwoju psychoseksualnego sprawców przestępstw motywowanych seksualnie”. Współautor podręcznika akademickiego dla prawników, lekarzy i psychologów „Metodyka pracy biegłego psychiatry”, „psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych” (2011). Prywatnie miłośnik kryminałów.

Dellfina Dellert – dziennikarka i artystka eksplorująca temat natury ludzkiej, głównie seksualności. Od 18 lat realizująca projekty w kraju i za granicą. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współzałożycielka pierwszego na świecie globalnego portalu społecznościowego dla kobiet skupionego wokół emocjonalności, zmysłowości i seksualności widzianej ich oczami (2012–2014). W ramach propagowania zdrowego podejścia do ludzkiej seksualności współtworzyła i prowadziła programy internetowe, radiowe i telewizyjne, w tym: Seks w małym mieście, Seks na żywo i Naga Prawda.

Przyjdź na spotkanie autorskie

Z tego, co mówisz, twoja praca przypomina pracę detektywa.
Otóż to. Osoba, która jest opiniowana, często nie chce współpracować, a czasem nawet nie przyznaje się do winy. Moją rolą jest stworzyć taką atmosferę, żeby ją otworzyć. Zbierać początkowo tak bardzo szeroko wywiad, żeby wyjść poza linię horyzontu, a potem przy zastosowaniu odpowiedniej strategii, w sposób dla niej niezauważalny, ciągle zawężać jej obszar rozmowy, tak żeby w końcu weszła na dróżkę, o którą mi chodzi. Zaczynam zatem pytaniami o to, jak wyglądało jej wczesne dzieciństwo. Jakie miała relacje z ojcem, jakie z matką. Kogo bardziej kochała. Jacy byli ci rodzice. Jaki był dom. Jak sobie tam okazywano miłość, uczucia, emocje. Kto w domu dominował. Z kim się utożsamia teraz psychicznie. Do kogo jest podobna fizycznie. Czy ojciec był uległy, zajęty pracą, czy w ogóle ojca nie było. A może odeszła matka, która zajmowała się tylko pracą, więc wychowaniem zajmowało się podwórko i dziadkowie.

I na podstawie takich pytań już jesteś w stanie coś o sprawcy powiedzieć?
Owszem. Na przykład sprawcy zgwałceń często nadmiernie identyfikują się z matkami, które były dominujące. Nadmierna dominacja matek prowadzi do stałego poczucia poniżenia godności i wyzwala frustrację w obrazie własnej męskości. W środowisku społecznym osobnicy tacy są ulegli. Zgwałcenie stanowi wybuch ukrywanej dotąd agresywności, jest formą przesunięcia agresji z osoby matki czy innej znaczącej kobiety na kobietę, która jest symbolem kastrującej go kobiecości.

Zamów książkę