https://trello.com/c/qBrAsW6T/370-mobile-obs%C5%82uga-po-zakupie Pokusy wyzbycia się wolności. Intelektualiści w czasach próby - Wydawnictwo Agora
Nowość

Ralph Dahrendorf Pokusy wyzbycia się wolności. Intelektualiści w czasach próby

  • Seria:  
Sięgając po przykłady postheroicznych bohaterów, których gromadzi w cieniuErazma, wielkiego umysłu renesansowego, Dahrendorf rozwija tu coś w rodzaju politycznej etyki cnót.— JÜRGEN HABERMAS — Czemu tak wielu intelektualistów XX wieku zaangażowało się w faszyzm i komunizm? Spektrum odpowiedzi na to…
Kategoria Językoznawstwo
Tłumaczenie Adam Romaniuk
Oprawa miękka
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
Dahrendorf OPIS KSIĄŻKI (DOCX, 14kB) Pobierz
model_Dahrendorf_lewy (PNG, 3MB) Pobierz
model_Dahrendorf_prawy (PNG, 3MB) Pobierz
ralf_dahrendorf_okladka_plaska (JPG, 1MB) Pobierz
ralf_dahrendorf_okladka_tyl (JPG, 2MB) Pobierz

Sięgając po przykłady postheroicznych bohaterów, których gromadzi w cieniu
Erazma, wielkiego umysłu renesansowego, Dahrendorf rozwija tu coś w rodzaju politycznej etyki cnót.
— JÜRGEN HABERMAS —

Czemu tak wielu intelektualistów XX wieku zaangażowało się w faszyzm i komunizm? Spektrum odpowiedzi na to często stawiane pytanie rozciąga się od oportunizmu i karierowiczostwa do idealizmu sprawców z przekonania. Ale pytanie to można odwrócić: Czemu niektórzy oparli się wszelkim pokusom wyzbycia się wolności? Co było im właściwe, czego brakowało idealistom i oportunistom?

Ralf Dahrendorf sonduje przykładowe biografie, by przyjrzeć się temu, co sprawia, że umysł liberalny okazuje się odporny na takie pokusy. Występują tu: Karl Popper, Isaiah Berlin, Raymond Aron i Norberto Bobbio, Hannah Arendt, Theodor W. Adorno i George Orwell – ale także, w trybie kontrastu, postaci takie jak Martin Heidegger, Ernst Junger, Jean-Paul Sartre, Manes Sperber, Arthur Koestler i Gyorgy Lukacs. Rezultatem jest „teoria wolności oparta na cnotach”, która może pretendować do ważności wykraczającej poza swój czas. Występuje tu też Erazm z Rotterdamu jako prototyp odnośnej postawy duchowej – stąd mowa jest o „erazmianach”. Nie udają się oni na emigrację wewnętrzną ani nie nadają się na bojowników ruchu oporu, ale dzięki rozwadze „zaangażowanego obserwowania” i mądrości „rozumu namiętnego” dysponują kompasem, który pozwala im nawigować w czasach, w których innym umysłom często przypada los rozbitków. Dahrendorf nie byłby Dahrendorfem, gdyby z tego nie wyszło nic więcej niż tylko omówienie historyczne. Jego świetna anamneza „ducha liberalnego” jest zarazem pewną etyką polityczną – nie tylko dla intelektualistów.

O autorze

Ralph Dahrendorf

Urodzony 1 maja 1929 w Hamburg, zmarł 17 czerwca 2009. Niemiecki socjolog, filozof, politolog.

Na skróty

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Językoznawstwo
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 304
Data premiery 23.11.2022
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326840524