Nowość

Oksana Zabużko Muzeum porzuconych sekretów

  • Seria:  
Pierwsza epopeja wolnej Ukrainy Trzy kobiety. Ołena Dowhan, członkini UPA zabita przez stalinowską policję w 1947 roku. Jej historię, znajdując starą fotografię, odkrywa kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska i zafascynowana postacią zamierza stworzyć o niej dokument. I Władysława Matusewycz, przyjaciółka Daryny,…
Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
model_Muzeum_porzuconych_sekretow_lewy (PNG, 3MB) Pobierz
model_Muzeum_porzuconych_sekretow_prawy (PNG, 3MB) Pobierz
muzeum_porzuconych_sekretow_okladka_front (JPG, 4MB) Pobierz
muzeum_porzuconych_sekretow_okladka_tyl (JPG, 3MB) Pobierz
Muzeum porzuconych sekretów opis okładkowy (DOCX, 14kB) Pobierz
Oksana Zabużko_fot_Agnieszka Rayss_Agencja Forum (JPG, 406kB) Pobierz

Pierwsza epopeja wolnej Ukrainy

Trzy kobiety. Ołena Dowhan, członkini UPA zabita przez stalinowską policję w 1947 roku. Jej historię, znajdując starą fotografię, odkrywa kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska i zafascynowana postacią zamierza stworzyć o niej dokument. I Władysława Matusewycz, przyjaciółka Daryny, malarka, która zginęła w wypadku samochodowym, a ktoś skradł jej obrazy. Ale czy jej śmierć była tylko nieszczęśliwym zdarzeniem? A może, jak w przypadku Ołeny to zabójstwo polityczne? Zaczynamy śledztwo i poznajemy historię każdej z kobiet. Co je łączy? Szukając odpowiedzi odkrywamy Ukrainę, jakiej nie znaliśmy, bo Muzeum porzuconych sekretów jest powieścią, jakiej nasz sąsiad wcześniej nie miał.

To monumentalna saga, powieść historyczna i kryminalna w jednym. Zwroty akcji, misterna konstrukcja, historia miłosna, świetnie rozpisane postacie oraz tajemnica, którą rozwiązujemy wraz z bohaterkami wędrując przez 60 lat ukraińskiej historii sprawiają, że od lektury nie można się oderwać. Wydana w 2009 roku powieść po Euromajdanie, okupacji Krymu i rosyjskiej inwazji, przypomniała, że jest ona świadectwem heroicznej walki o pamięć, spoiwem jednoczącym społeczeństwo, ale także przywraca należne miejsce kobietom w ukraińskiej narracji będąc bezlitosną krytyką patriarchatu, zaś czytelnikowi zagranicznemu pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane wybory rodaków Zabużko.

Muzeum porzuconych sekretów zostało okrzyknięte wydarzeniem roku (Korrespondent 2010), książka zdobyła m.in. nagrodę BBC Ukraine (2010), Angelusa (2013), a szwajcarski dziennik Tages-Anzeiger uznał ją w 2020 za jedną z dwudziestu najważniejszych powieści XXI wieku.

Powieść na światowym poziomie literackim, w której pytania o człowieczeństwo i relacje między płciami przedstawione są w sposób historycznie konkretny i uniwersalny. – Achim Engelberg, NZZ News

Postanowiliśmy nagrodzić książkę niezwykłą, w której przenikają się historia i dzień dzisiejszy, rzeczywistość i magia, miłość, zdrada i śmierć.Natalia Gorbaniewska, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Europy Środkowowschodniej Angelus 2013.

Wybitna pisarka, wybitna powieść. – Newsweek Polska

„Muzeum…” jest darem dla narodu ukraińskiego. Jest powieścią mającą ambicje być odnośnikiem do dyskusji o tożsamości, która została na nowo przedefiniowana po karnawale Pomarańczowej Rewolucji.Tygodnik Powszechny

O autorze

Oksana Zabużko

Oksana Zabużko (ur. 1960) - Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na…

Na skróty

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 712
Data premiery 24.08.2022
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Numer wydania 2
Język wydania polski
ISBN 9788326839849

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 1.5MB, MOBI - 3.0MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-4029-6