Grafika przedstawia cztery okładki książek z serii TU/TERAZ

3 lipca 2025

TU / TERAZ - nowa seria literacka

Udostępnij post
Grafika przedstawia cztery okładki książek z serii TU/TERAZ

Przedstawiamy nową serię literacką, którą zainicjowaliśmy w naszym wydawnictwie wiosną tego roku. Seria tu / teraz to książki, które wymykają się gatunkowym ramom faktu i fikcji. To tytuły wyróżniające się osobistą perspektywą i odwagą, by mówić o wspólnym doświadczeniu. Naszym, tu i teraz.

W serii ukazały się dotąd:

Truteń, czyli rozprawa z ojcostwemJarka Westermarka
Muszę ci coś powiedziećAleksandry Zbroi
Rok, w którym nie umarłemMikołaja Grynberga

W przygotowaniu:

Którędy do wyjścia?Katarzyny Boni

Okładka książki "Truteń" Jarka Westermarka
Rozprawa z ojcostwem, męskością i społecznymi oczekiwaniami

Jarek Westermark bierze się za bary z ojcostwem, czyniąc bohaterem swojej przewrotnej fabuły mężczyzny, któremu rodzi się dziecko. Młody tata w ogniu walki targany jest rozmaitymi podszeptami, które sączy mu do głowy jego wewnętrzny Truteń. Truteń to metafora stanu ducha i myślenia, dającego przyzwolenie na ucieczkę, brak odpowiedzialności, odpuszczenie, gdy rodzicielska rzeczywistość coraz mocniej wchodzi na głowę. Jarek Westermark snuje opowieść o ojcostwie bez taryfy ulgowej, rozprawiając się z kulturą nieobecnych ojców, tacierzyńskimi heheszkami i toksyczną męskością. Dostajemy brawurową opowieść o pokusie ucieczki i odwadze, by zostać.

Okładka książki Muszę Ci coś powiedzieć - Aleksandry Zbroi
Rozprawa z mitem strasznej, śmiertelnej choroby, która już taką nie jest

Aleksandra Zbroja, autorka głośnego „Mireczka. Patoopowieści o moim ojcu” w swojej nowej prozie próbuje odciążyć narrację, jaka zwykle towarzyszy opowiadaniu o hiv i aids. Zazwyczaj są to opowieści bardzo ciężkie, bardzo smutne i bardzo z lat 80. i 90. Autorka aktualizuje ten temat i wprowadza nowy ton pisania o hiv bez stygmatyzującej otoczki, bez tabu, z wiedzą, którą dziś dysponujemy, czyniąc swoją bohaterką młodą kobietę pochodzącą z małego miasta. W rezultacie dostajemy fabułę, która nie jest doliniarską historią, a skrzy się kolorami i humorem. Dostajemy opowieść o dziewczynie, historię jej dorastania na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, poszukiwaniu siebie, pierwszych doświadczeń miłosnych, doświadczeniu pierwszej wielkiej zagranicznej podróży, a także skonfrontowanie się z chorobą, która wciąż jest tematem tabu.

Okładka książki Rok, w którym nie umarłem - Mikołaja Grynberga
Przejmujący zapis granicznego doświadczenia, bycia na krawędzi życia

Intymna, przejmująca i momentami zaskakująco zabawna opowieść o życiu tuż po spotkaniu z własną śmiercią – o pierwszym roku życia po zawale. O nagłym kryzysie zdrowotnym i zmianie w postrzeganiu siebie i świata w wyniku tego doświadczenia Mikołaj Grynberg pisze z czułością oraz z reporterską i psychologiczną uważnością na emocje, myśli i najmniejsze drgnienia w relacjach – zarówno nawiązywanych z personelem i współtowarzyszami na szpitalnych łóżkach jak i z najważniejszymi osobami w życiu – żoną Juno, dziećmi i nieżyjącymi rodzicami.

Okładka książki Którędy do wyjścia? - Katarzyny Boni
Osobista opowieść o życiu w cieniu katastrofy klimatycznej, żałobie po odchodzącym świecie i nowych początkach

Katarzyna Boni od kilku lat pisze o zmianach klimatu i o tym, jak wprowadzają nas one w nową rzeczywistość. Bada, w jaki sposób możemy radzić sobie z lękiem wywołanym przez kryzys klimatyczny oraz jak możemy odnaleźć sposoby życia w tym nowym świecie. Wierzy, że odejście od antropocentryzmu może nam pomóc w mierzeniu się z epoką antropocenu. W swojej najnowszej książce „Którędy do wyjścia?” (premiera 27 sierpnia) splata te wątki w poruszającą opowieść o osobistym wymiarze planetarnego kryzysu. To zapis prywatnej drogi, która wiedzie od poczucia bezsilności w obliczu straty ku nowym początkom. Żałoba po świecie przyrody przeplata się z żałobą po odchodzących najbliższych, a perspektywa zostania matką – z lękiem o świat, w którym przyjdzie żyć kolejnym pokoleniom.