23 stycznia 2019

Powieść „Kazanie ognia” od dziś w księgarniach

Debiutancka powieść Jamie Quatro „Kazanie ognia” w polskim przekładzie Pawła Sajewicza trafia się do księgarń. Książkę w wersji audio czyta Anna Dereszowska.

Udostępnij post

Debiutancka powieść Jamie Quatro „Kazanie ognia” w polskim przekładzie Pawła Sajewicza trafia się do księgarń. Książkę w wersji audio czyta Anna Dereszowska.

Oto jak bezpiecznie zakochać się w kimś, kto nie jest twoim mężem: wyobraź sobie życie, jakie moglibyście wieść razem po śmierci waszych małżonków.

Po dwudziestu latach małżeństwa i dwudziestu latach rozgrywanych w wyobraźni romansów Maggie Ellmann spotyka mężczyznę, wobec którego wszyscy poprzedni byli jak zapowiedź. Jak obcowanie z niedoskonałością przed objawieniem ideału. Ale im mocniejsze są uczucia Maggie, tym większa staje się jej determinacja, by zakończyć znajomość, zerwać kontakt i powrócić na łono rodziny. Być znów „dobrą żoną i matką”. I dobrą chrześcijanką. Dlatego Maggie zaczyna się modlić, aby Bóg wydarł ją z romansu, jak się wydziera węgiel z paleniska.   

Lecz co, jeśli to nieodpowiednia modlitwa? Co, jeśli właściwą jest: „Pozwól mi spłonąć, ale krocz przy mnie w płomieniach”?

Kazanie ognia to debiutancka powieść uznanej autorki opowiadań i poetki Jamie Quatro. W równym stopniu liryczna, co intensywna historia o pożądaniu i jego naturze. A także o kobiecości spętanej zasadami wiary i przełamywaniu religijnego tabu. 

Pochłonęłam tę powieść. Jamie Quatro jest nieustraszonym fenomenem. To kunsztowna historia o kobiecym pożądaniu, wierze i oddaniu, a także jeden z najbardziej przejmujących portretów małżeństwa, jakie kiedykolwiek widziałam.

– Lilly King, autorka Euforii.

Książkę można kupić tutaj.

Jamie Quatro debiutowała docenionym przez krytyków zbiorem opowiadań I Want To Show You More (2013). Książka znalazła się m.in. w finale Los Angeles Times Art Seidenbaum Award, the Georgia Townsend Fiction Prize oraz the National Book Critics Circle John Leonard Prize. Kazanie ognia (2018) pierwsza powieść autorki została okrzyknięta jedną z książek roku „The Economist” i Literary Hub, a także Barnes & Noble Discover Great New Writers oraz New York Times Editors’ Choice.

Jej proza, poezja i publicystyka ukazywały się, między innymi na łamach „The New York Times Book Review”. Quatro wykłada w Sewanee School of Letters. Mieszka z mężem i czwórką dzieci w Lookout Mountain w stanie Georgia.