„Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Piotra Reszki w finale Nagrody Literackiej Nike 2020. Zwycięzca 24. edycji tej prestiżowej nagrody zostanie ogłoszony 4 października br.
To wstrząsający reportaż o ludziach, którzy przez wiele lat po wojnie rozkopywali szczątki ofiar nazistowskich obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze, ponieważ poszukiwali złota i kosztowności. Autor, reporter magazynu „Duży Format”, przedstawił w książce relacje kopaczy, ich potomków oraz świadków tego procederu. Reportaż ten znalazł się na finałowej liście Nagrody Literackiej Nike 2020.
„Płuczki” w tym roku nominowane zostały również do Nagrody Literackiej Gdynia 2020, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagród Historycznych POLITYKI. Egzemplarze można znaleźć m.in na Kulturalnysklep.pl oraz w formie e-booka na Publio.pl.
Nagroda Literacka Nike to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Polsce, przyznawana jest od 1997 r. w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 4 października br. Laureat bądź laureatka otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Ponadto swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2020 tutaj.
Więcej informacji o konkursie oraz pełną listę nominowanych publikacji wraz z sylwetkami ich autorów można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/nike
Paweł Piotr Reszka (ur. 1977) – reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (2016), trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim.