5 sierpnia 2020

Wydawnictwo Agora polskim wydawcą najnowszej książki Anne Applebaum „Zmierzch demokracji”

Premiera w przyszłym roku

Udostępnij post

„Zmierzch demokracji” („Twilight of Democracy”) to nowa książka Anne Applebaum, która ukazała się właśnie w Stanach Zjednoczonych. Tytuł budzi gorące dyskusje i podziw od dnia premiery. Anne Applebaum to wielokrotnie nagradzana historyczka komunizmu i badaczka współczesnej polityki. W swojej nowej książce autorka skupia się na mechanizmach powstania autokracji i nacjonalizmu na gruncie nowoczesnych demokracji. Applebaum tworzy przy tym analizę zmiany, która wstrząsa dzisiejszym światem. Polskim wydawcą książki będzie Wydawnictwo Agora. Jej premiera przewidziana jest na 9 grudnia 2020.

Od Stanów Zjednoczonych po Europę i nie tylko, liberalna demokracja jest zagrożona, podczas gdy autorytaryzm rośnie. W „Zmierzchu demokracji” Anne Applebaum opisuje m.in. na czym polega atrakcyjność nacjonalizmu i autokracji dla dzisiejszych społeczeństw. Prezentuje również, jak zwolennicy nieliberalizmu na całym świecie wykorzystują teorie spiskowe, polaryzację polityczną czy social media, aby zmienić swoje społeczeństwa. Ponadto autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób możemy wrócić do wartości demokratycznych.

Anna Applebaum to laureatka Nagrody Pulitzera za „Gułag” (2004). Autorka należy też do grona amerykańskich dziennikarzy, którzy jako pierwsi podnieśli alarm o antydemokratycznych trendach na Zachodzie.

Anne Applebaum jest czołową historyczką komunizmu i przenikliwą badaczką współczesnej polityki. Tutaj stawia sobie wielkie pytanie, w które sama jest głęboko zaangażowana, zarówno w Europie, jak i w Ameryce: Jak poszła nam demokracja? Jej odpowiedzią jest ten niezwykły dokument, napisany z wnikliwością, inteligencją i zrozumieniem. – Timothy Snyder, autor „O tyranii”. 

W Stanach Zjednoczonych „Zmierzch demokracji” (Twilight of Democracy”) ukazał się nakładem Wydawnictwa Doubleday we wtorek, 21 lipca br. Od tej daty widnieje na szczycie listy bestsellerów amerykańskich księgarni. W Polsce tytuł ukaże się na początku przyszłego roku, a jego wydawcą będzie Wydawnictwo Agora. 

Nakładem Agory ukazały się już trzy inne książki Anne Applebaum – „Czerwony Głód” oraz wznowienia „Gułagu” i „Za Żelazną Kurtyną”. Książki dostępne są w sprzedaży m.in.  na Kulturalnysklep.pl, a także w formie e-booka i audiobooka na Publio.pl.