8 listopada 2017

LISTOPADOWE PREMIERY

Udostępnij post

Jesienią pogoda zachęca do zostania w domu i… czytania! Koniecznie zobaczcie, co szykujemy dla Was na listopad.

„Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda” Dagny Thurmann-Moe

Premiera: 8 listopada

Szarzejemy. Bezpieczne czernie i biele wypełniają krajobraz, nasze mieszkania i szafy. Tymczasem jesteśmy stworzeni, by żyd wśród kolorów. Kolory wpływają na samopoczucie i zdrowie. W białych pomieszczeniach częściej się mylimy. Barwna architektura sprawia, że chętniej ze sobą rozmawiamy. W dobrze dobranym kolorystycznie ubraniu czujemy się bardziej pewni siebie.

Norweska dizajnerka Dagny Thurmann-Moe alarmuje: najwyższy czas rozpocząć kolorową rewolucję. Na przykładach własnych projektów pokazuje, jak wykorzystywać kolory w architekturze, wnętrzach i własnej szafie by żyło nam się lepiej i przyjemniej.

Książka do kupienia: http://bit.ly/Kolorowa_rewolucja

Notes Agnieszki Osieckiej

Premiera: 10 listopada

Notes Agnieszki Osieckiej

 

Wyjątkowy notes artystyczny pełen niepublikowanych zdjęć z podróży, przedmiotów i wierszy Agnieszki Osieckiej stworzony w jej niepowtarzalnym stylu.

Dzięki temu niecodziennemu notatnikowi i ponadczasowemu kalendarzowi każdy będzie miał szansę prowadzić zapiski w duchu Osieckiej, tworząc własną przestrzeń artystyczną w oparciu o towarzyszącą i inspirującą Osiecką. W notesie znajdzie się 12 wierszy Agnieszki Osieckiej wybranych przez przyjaciół i artystów związanych z jej twórczością, m.in. Magdę Umer, Krystynę Jandę, Katarzynę Groniec, Czesława Mozila i Natalię Przybysz, wypisy z kalendarzy, fragmenty prywatnych zapisków poetki, fotografie przedmiotów-skarbów należących do Agnieszki Osieckiej oraz unikatowe i do tej pory niepublikowane fotografie autorstwa Daniela Passenta ukazujące Agnieszkę podczas pobytu w Nowym Jorku w latach 70.

Notes do kupienia: http://bit.ly/NotesAgnieszkiOsieckiej

„Brudna piłka. Z archiwum Football Leaks” Rafael Buschmann, Michael Wulzinger

Premiera: 15 listopada

Świat footballu coraz bardziej oddala się sportu i coraz częściej dochodzi do brudnych transakcji. Niemieccy kibice podejrzewają oszustwa wokół FIFA i rzekomego kupna Word Cup 2006. Autorzy książki prowadzą dziennikarskie śledztwo i jako pierwsi mają wgląd w mroczny świat przemysłu piłkarskiego i bezgranicznej chciwości.

Informatorzy posiadają 1,9 terabajtów tajnych danych: około 18,6 mln dokumentów o negocjacjach, umów i porozumień, które sprawiają, że działający w tle agent gracza wydaje się mieć najwyższe znaczenie.

Książką jest nie tylko zapisem śledztwa, ale też opowieścią o informatorze, który chcąc się uwolnić od mafijnych wpływów w świecie footballu, sam się staje jej zwierzyną.

Książka do kupienia: http://bit.ly/Brudna_pilka

„Wspomnienia warszawskie” Antoni Słonimski

Premiera: 15 listopada

Zabawna i mądra życiowo książeczka arcymistrza błyskotliwej puenty to tyleż opowieść o mieście, którego już nie ma, co zdumiewający portret jego… dzisiejszych mieszkańców i dygresje jak z najbardziej aktualnych felietonów!

Antoni Słonimski (1895-1976) kochał Warszawę miłością absolutną, choć nie bezkrytyczną. Tu się urodził i umarł, nie mieszkał w niej przez dwanaście lat, uciekając po wybuchu wojny, powrócił na stałe w roku 1951. W Anglii nie tyle byłem samotny, co nie byłem po prostu sobą. Całkowitą moją osobowość zostawiłem w kraju, a ściślej mówiąc, w Warszawie – napisał.

„Wspomnienia” powstały w latach pięćdziesiątych, a przecież jakże współcześnie brzmią w nowym stuleciu dygresje o kulcie cwaniactwa i dowcipu będącym może zdrową reakcją na systematyczne przekarmianie narodu strawą wzniosłego romantyzmu i ckliwego męczeństwa, o szkole, uczącej strachu, konieczności schlebiania silniejszym kolegom i systematycznego oszukiwania, o technice, za sprawą której rodzice stają się bezradni wobec dzieci, czy o tym, że w leksykonie warszawskim królowało niepodzielnie uniwersalne: „kurwa twoja mać”, wyrażało to i niechęć, i podziw, i nudę, i zadowolenie. Anegdota goni anegdotę, a nad wszystkim unosi się przewrotny duch przedwojennej Warszawy: biedny, bogaty, pachnący, cuchnący, wielokulturowy i niepowtarzalny.

Książka do kupienia: http://bit.ly/Wspomnienia_warszawskie

„Pegaz zdębiał. Poezja nonsensu a życie codzienne: wprowadzenie w prywatną teorię gatunków” Stanisław Barańczak, wstęp: Joanna Szczęsna

Premiera: 29 listopada

W odróżnieniu od wielkiego klasyka w dziedzinie humorystyki purenonsensownej, Juliana Tuwima, który w swoim wiekopomnym dziele Pegaz dęba skatalogował zabawy literackie istniejące od stuleci, Stanisław Barańczak tworzy zabawy coraz to nowe, a jeśli nawet korzysta ze starych wzorów – po mistrzowsku je przekształca.

Oto bierze na przykład tekst arii operowej po włosku i tłumaczy go na polski, nie trzymając się, powiedzmy to sobie otwarcie, zbyt niewolniczo oryginału. Jeśli chodzi o sens, bowiem wiernie odtwarza jego brzmienie. Efekt? Ano taki, że słuchając pełnego namiętności dialogu Don Giovanniego i Zerliny z opery Mozarta, nie jesteśmy w stanie uwolnić się od jego „przekładu”: Don Giovanni: Wiej mi, bo tnę żyletą! Zerlina: Iii, w japie – cham atletą.

Książka do kupienia: http://bit.ly/SBaranczak_Pegaz