6 marca 2020

Książkowe premiery marca

Zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy

Udostępnij post

Śmiało. Mów własnym głosem
Dorota Warakomska

Premiera  4 marca 2020

Książka dla wszystkich kobiet. Nie tylko występujących publicznie.

Znana dziennikarka, działaczka na rzecz kobiet, coach i trenerka wystąpień publicznych swoją najnowszą książkę kieruje do kobiet potrzebujących wskazówek w obszarze wystąpień publicznych. Są tu rady przydatne kobietom, które wygłaszają wykłady, mają prezentację na konferencjach, biorą udział w panelach, ale też tym, którym brakuje odwagi do zabierania głosu podczas zebrań w szkole czy narad w pracy, a także tym, które chcą się lepiej prezentować podczas spotkań z klientami. Warakomska, która słynie z działalności społecznej, nie ukrywa, że chce tą książką wzmocnić kobiety. Chce sprawić, by ich głos mocniej wybrzmiał.

 

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił
Barbara K. Lipska, Elaine McArdle

Tłum. Jolanta Kozak

Premiera 11 marca 2020

Wybitna neurolożka, specjalistka chorób psychicznych, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Polka, dowiaduje się, że ma raka mózgu. Choroba rozwija się błyskawicznie. Objawy przypominają demencję i schizofrenię. Wydaje się, że nie ma nadziei dla doktor Barbary Lipskiej, która nagle zupełnie traci kontakt z rzeczywistością. Jednak zdarza się cud. Terapia odnosi skutek, kobieta wraca do zdrowia.

Wtedy okazuje się, że zdarzył się drugi cud: neurolożka nie tylko doszła do siebie, ale też zapamiętała wszystko, co wyprawiał jej mózg w okresie choroby. Badaczka mózgu nie tylko sama doświadczyła szaleństwa, ale też zarejestrowała, na czym ono dokładnie polegało.

Poruszająca historia doktor Lipskiej jest opowieścią o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i pamięć, oraz o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie ma szans dotknąć.

Nienowoczesny kraj. Rosja w świecie XXI wieku
Władisław Inoziemcew

Premiera 11 marca 2020

Czym różni się Rosja od większości współczesnych państw? Dlaczego pozostawała anachroniczna praktycznie na każdym etapie rozwoju? Dlaczego dzisiaj nie należy próbować „demontować” obskuranckiego i niedemokratycznego rosyjskiego reżimu i co w takim razie zrobić z największym krajem świata? m.in. na te pytania stara się dopowiedzieć Władisław Inoziemcew w „Nienowoczesny kraj. Rosja w świecie XXI wieku”. Znany rosyjski politolog, punkt po punkcie wylicza i wyjaśnia rosyjskie osobliwości i fenomeny – od niepojętej, obecnej symbiozy wolnego społeczeństwa z autorytarną władzą i korupcji, która stała się zasadą życia, przez lekceważenie problemów „zwykłych” ludzi, pogardę dla ekonomicznej efektywności, masowe produkowanie fejku w edukacji i nauce, aż po mętne pojęcie „rosyjskiego miru” oraz histeryczną politykę zagraniczną. A wszystko na tle i w porównaniu z współczesnym światem, czyniącym postępy dzięki powszechnej modernizacji, globalizacji i dbaniu o prawa człowieka…

Wotum
Maciej Siembieda

Premiera 11 marca 2020

9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna szyba zainstalowana tuż przed atakiem, największa świętość Polaków przestałaby istnieć. Definitor zakonu paulinów uważa, że za zamachem stoi tajna sekta, której historia związana jest z tajemnicą sięgającą czasów  króla Jana Kazimierza. Do rozwiązania zagadki angażuje detektywa z IPN Jakuba Kanię. Podjęty przez Kanię trop prowadzi do opactwa Saint-Germain-des-Prés w Paryżu, a stamtąd w okolice Głogówka na Opolszczyźnie, gdzie obraz Czarnej Madonny został ukryty podczas potopu szwedzkiego i gdzie do dziś znajduje się jego tajemnicza kopia. Ale czy to na pewno kopia? Kim napraw dę jest jeden z najbogatszych Polaków – człowiek nazywany Szamanem – i po co zatrudnił szalonego naukowca, specjalistę od biorezonansu?  W wysnutej z prawdziwych zdarzeń, zapierającej dech powieści sensacyjnej autor „Gambitu” misternie przeplata przygody rodem z książek detektywistycznych z historycznymi ciekawostkami w stylu thrillerów Umberta Eco.

 

„Mało kto potrafi napisać rasowy, trzymający w napięciu thriller, a przy tym pokazać kawał współczesnej Polski – zarówno tej prowincjonalnej, jak i widzianej ze szczytów władzy. Ta umiejętność obserwacji czyni Macieja Siembiedę pisarzem wnikliwym i wyjątkowym, zaś „Wotum” – powieścią zabójczo dobrą.”
Mariusz Czubaj

Komendant. Życie Salomona Morela
Anna Malinowska

Premiera 25 marca 2020

Salomon Morel: Żyd i Polak, ofiara i oprawca… W czasie wojny w bestialski sposób zamordowano jego najbliższą rodzinę. Po wojnie on sam został słynącym z okrucieństwa komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym po upadku III Rzeszy przetrzymywano w strasznych warunkach, głodzono, gwałcono i torturowano Ślązaków. Potem był funkcjonariuszem w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie, gdzie próbowano ich nawracać na jedynie słuszne poglądy polityczne. Jednocześnie Szlomo, pieszczotliwie nazywany przez kolegów z partyzantki „wariatem”, był kochanym ojcem rodziny i lubianym, skorym do żartów kompanem zabaw. Więc kim tak naprawdę był komendant Morel? Ofiarą, katem, mścicielem, nadgorliwym funkcjonariuszem systemu?

Bezkompromisowa wojenna reporterska opowieść autorki bestsellerowej „Brunatnej kołysanki” o wciąż za mało znanej tragicznej historii mieszkańców Górnego Śląska. A także o tym, czy zemsta pozwala wyrównać rachunki krzywd i do czego prowadzi, jeśli jej łańcuch nie zostanie przerwany.

Żony nazistów
James Wyllie

Premiera książki została przeniesiona na maj 2020 r.

Gdy świat cierpiał głód, one żyły w przepychu, wśród kradzionych obrazów, niewolniczej służby, przedmiotów wyprodukowanych w obozach koncentracyjnych. Kochały, kłóciły się, walczyły o pozycję w oczach wielbionego Hitlera. Stały u boku mężów i kochanków, hitlerowskich zbrodniarzy, równie gorliwie jak oni wyznając nazistowską ideologię. Kim naprawdę były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy? Jaki miały na nich wpływ? Ile wiedziały? James Wyllie udowadnia, że nie były postaciami drugorzędnymi, nieświadomymi czynów bliskich im mężczyzn. W przypadku każdej z tych kobiet życie u boku potwora było wyborem. Książka „Żony nazistów” przywraca im miejsce na pierwszym planie niechlubnej historii.

Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik
Barbara Janisch, Joanna Kubiakowska

Premiera 25 marca 2020

Kto powiedział, że kobiety nie mogą posługiwać się wiertarką, zawieszać lamp, skręcać regałów, tapetować mieszkania czy przyklejać płytek w łazience? „Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik” to szczególny poradnik, w którym autorki pokazują swoim czytelniczkom, jak wykonać podstawowe naprawy w domu, tłumaczą, czym się różnią gwoździe od wkrętów, oraz doradzają, jak wyposażyć skrzynkę z narzędziami. Barbara Janisch i Joanna Kubiakowska tworzą przejrzysty i praktyczny poradnik korzystając z ilustracji łatwiejszych do odczytania niż instrukcje Ikei.

 

Ptaki i ich pióra
Britta Teckentrup

Premiera 25 marca 2020

„Ptaki i ich pióra” to kontynuacja  „Jajka” – książki obrazkowej nagrodzonej na prestiżowych międzynarodowych targach książki dla dzieci w Bolonii. Znana niemiecka pisarka i ilustratorka tym razem opowiada o piórach. Opowiada za pomocą słów i wspaniałych ilustracji. Jak są zbudowane? Czym się od siebie różnią? Na jakiej zasadzie pomagają się ptakom unosić w powietrzu? Który ptak ma najwięcej piór? To tylko kilka spośród licznych pytań, z którymi mierzy się Teckentrup, nie ukrywająca swojego podziwu dla cudu natury, jakim jest ptasie pióro.