NIKE 2024

3 lipca 2024

"Jezus umarł w Polsce" z nominacją do Nagrody NIKE 2024

Udostępnij post
NIKE 2024

28 czerwca poznaliśmy tegorocznych nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE 2024. Wśród dwudziestu nominowanych książek znalazł się „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga.

Nagroda Literacka NIKE jest przyznawana za najlepszą książkę roku. Tegoroczną dwudziestkę nominowanych wyłoniło jury w składzie: Witold Bereś, Marek Beylin, Justyna Jaworska, Maria Anna Potocka, Radosław Romaniuk, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Krzysztof Siwczyk (przewodniczący jury), Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz.

We wrześniu zostanie ogłoszona siódemka finalistów/finalistek. Laureata bądź laureatkę poznamy 6 października. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma 100 tys. zł i statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę.

„Oni mówili, ja słuchałem” – pisze Mikołaj Grynberg we „Wstępie” do tego niezwykłego zbioru rozmów, który czyta się jak najlepszy reportaż ze świata, który jest tuż obok, a jakby za górami, za lasami. Na polsko-białoruskiej granicy od sierpnia 2021 roku dochodzi do łamania praw człowieka, przemocy i tortur wobec uchodźców, którzy próbują przedostać się do lepszego świata. „Do momentu zamknięcia prac nad książką udokumentowano czterdzieści pięć śmierci i ponad trzysta zaginięć na polsko-białoruskiej granicy” – pisze Grynberg, a jego rozmówcy opowiadają o ratowaniu, ukrywaniu, przemycaniu, opatrywaniu ran, pocieszaniu… Książka dokumentująca walkę o godność. Grynberg był nominowany do Nike w 2018 roku za „Rejwach”.fragment artykułu z wyborcza.pl

Więcej o Nagrodzie Literackiej NIKE 2024 tutaj.