Barack Obama – wyznanie rozterek, nadziei i wiary w demokrację
Ziemia obiecana Baracka Obamy to osobista historia jednej z najważniejszych postaci XXI wieku.
Biografia fenomenu
Barack Obama był „tylko” 44. prezydentem USA, ale jego dokonania przekraczają sferę polityki. Przez osiem lat w Białym Domu Obama dał się poznać jako oczytany erudyta, król dowcipu, który rapuje w programie Jimmy’ego Fallona, a nawet utalentowany autor książek. Jednocześnie obie kadencje Baracka Obamy upłynęły pod znakiem mnożących się teorii spiskowych na jego temat. Prawicowi fundamentaliści dopatrywali się w jego drugim imieniu (Barack Hussein Obama) dowodów na związki z Al-Kaidą. Inni wyciągali akt urodzenia Baracka Obamy, aby udowodnić, że pierwszy czarnoskóry prezydent USA powinien natychmiast ustąpić z urzędu. Jeśli mierzyć czyjeś znaczenie liczbą teorii spiskowych na jego temat, Baracka Obamę trzeba uznać za popkulturowy fenomen.
W Ziemii obiecanej Obama przedstawia swoją drogę do prezydentury i opisuje trudy pierwszych lat u sterów USA. Wzrost znaczenia Baracka Obamy w amerykańskiej polityce i kulturze widać tu na tle globalnych wyzwań takich jak katastrofa klimatyczna czy kryzys finansowy 2008 roku. Ziemia obiecana prezentuje dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata.
Gafy i recenzje
Z biografii Obamy poznajemy sposób jego myślenia, gdy mierzy się z Władimirem Putinem, spiera z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.
Ziemia obiecana to jednak książka przede wszystkim niezwykle osobista i autorefleksyjna. To opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym poddanym próbie światowej polityki. Barack Obama otwarcie pisze o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego rodzinę. Żona i córki Obamy są równorzędnymi bohaterkami tej opowieści, ale cena, jaką ponoszą, za życie w centrum światowej uwagi jest olbrzymia. Głodne skandali media ciągle wypatrują okazji, by wystawiać im druzgocące recenzje, i doszukują się gafy w każdym, nawet najzwyklejszym geście. Ziemia obiecana – podobnie jak bestsellerowe Becoming. Moja historia Michelle Obamy – ukazuje byłego prezydenta jako człowieka rozdartego między troską o dzieci, a bezlitosną maszyną sondaży i politycznych kompromisów.
„(…) książkę czyta się jak gotowy scenariusz na wieloodcinkowy serial z nieco wyidealizowanym, uosabiającym amerykański mit bohaterem”, pisał w swojej recenzji Ziemii obiecanej Konrad Kiljan. Z kolei Paulina Wilk podkreślała, że jest to „książka wielkiej wagi” – i historycznej, i finansowej. W końcu jej amerykańskie wydanie tylko pierwszego dnia sprzedaży rozeszło się w nakładzie, bagatela, blisko 900 tys. egzemplarzy. Po miesiącu sprzedaż w USA i Kanadzie przekroczyła 3 miliony kopii.
Wyznanie eksprezydenta
Barack Obama nie obawia się mówić o wahaniach i rozczarowaniach, jednak nigdy nie traci wiary, że w ramach wielkiego amerykańskiego eksperymentu możliwy jest postęp. Były prezydent Stanów Zjednoczonych przypomina, że demokracja nie jest darem z niebios – aby zapewnić jej wzrost, trzeba ją dzień po dniu wspólnie budować na fundamencie empatii i porozumienia.
Książka dostępna w oprawie twardej i miękkiej oraz jako ebook i audiobook.