Carmen Maria Machado W domu snów

  • Seria:  
OPOWIEŚĆ O DOMU, KTÓRY NIE JEST DOMEM, I O ŚNIE, KTÓRY WCALE NIE JEST SNEM. W brawurowym połączeniu memoiru i powieści gotyckiej Carmen Maria Machado snuje autobiograficzną historię swojej relacji z charyzmatyczną, ale – jak się prędko okaże – niezrównoważoną…
Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
W_domu_snow_okladka_plaska (JPG, 3MB) Pobierz
W_domu_snow_okladka_tyl (JPG, 2MB) Pobierz
model_w_domu_snow_lewy_ks (JPG, 229kB) Pobierz
model_w_domu_snow_prawy_ks (JPG, 242kB) Pobierz
opis-książki_W-domu-snów (DOCX, 13kB) Pobierz

OPOWIEŚĆ O DOMU, KTÓRY NIE JEST DOMEM, I O ŚNIE, KTÓRY WCALE NIE JEST SNEM.

W brawurowym połączeniu memoiru i powieści gotyckiej Carmen Maria Machado snuje autobiograficzną historię swojej relacji z charyzmatyczną, ale – jak się prędko okaże – niezrównoważoną i przemocową partnerką. Pełna namiętności sielanka szybko zmienia się w dreszczowiec, tyle że nie jest to po prostu queerowe Fatalne zauroczenie.

Machado dotyka tematu objętego „przemocą archiwum”: przemilczanego z uwagi na kontekst polityczny i relacje władzy. Krzywdzona kobieta jest bowiem jak duch, który był obecny od zawsze i od zawsze nawiedzał dom władcy, a pisarka swoimi wspomnieniami dokonuje czegoś na miarę wskrzeszania zmarłych.

„PRZEMAWIAM W CISZY. CISKAM KAMIEŃ MEJ HISTORII W ROZLEGŁĄ SZCZELINĘ; LEDWO SŁYSZALNY DŹWIĘK, JAKI WYDAJE, JEST MIARĄ PUSTKI”.

Czy kobiety też krzywdzą? Czy związki między kobietami mogą być równie przemocowe jak związki osób przeciwnej płci? Autobiograficzna proza Machado miota się pomiędzy non-fiction a baśnią o złej królowej. Na szczęście kończy się jak na baśń przystało: nadzieją, że z Domu snów da się odejść. Znakomita literatura w doskonałym przekładzie Łukasza Błaszczyka.
– Natalia Szostak, Wysokie Obcasy Extra –

Czasem przekłady są potrzebne, bo opowiadają coś, do czego polska literatura jeszcze nie dotarła. Właśnie tak jest w tym przypadku: przemoc w związku lesbijskim, przemoc squeerowana, walka o godność, o siebie – brzmi to jak historia nie z tego świata, bo u nas przecież trzeba udowadniać, że LGBT to ludzie, nie ideologia. Bardzo mocna, bardzo ważna.
– Paulina Małochleb, Książki na ostro –

O autorze

Carmen Maria Machado

Carmen Maria Machado Pisarka i wykładowczyni University of Pennsylvania. Jej eseje, opowiadania i teksty krytyczne publikowane są na łamach m.in. „New Yorkera”. Wychowała się w rodzinie…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 360
Data premiery 09.03.2022
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326838750

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 656.4kB, MOBI - 1.2MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-3876-7

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 458.3MB
Zabezpieczenie brak
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-3931-3