ZAPOWIEDZI 2022

19 stycznia 2022

Zapowiedzi 2022

Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy

Udostępnij post
ZAPOWIEDZI 2022

Co szykujemy dla Was w 2022 roku? Z radością zapowiadamy nadchodzące premiery – znakomite nazwiska, ważne tematy, odkrywcze perspektywy, brawurowe debiuty. A to jeszcze nie wszystko…

LITERATURA FAKTU I REPORTAŻ

Daniel Lis – Stulecie przeszkód. Polacy na Igrzyskach
Literatura faktu
PREMIERA 9 LUTEGO

Co naprawdę oszczepniczka Maria Kwaśniewska powiedziała Hitlerowi w Berlinie? Jaki los spotkał Picadora – konia, dzięki któremu Polska zdobyła jeden z pierwszych medali? Jakie bariery w PRL-u musieli pokonać pierwsi polscy paraolimpijczycy? Daniel Lis z pieczołowitością odtwarza atmosferę najważniejszych igrzysk w historii i zabiera czytelników w podróż przez miejsca i epoki. To nie jest opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów. Te najtrudniejsze walki toczą się poza stadionami.

 

Konstanty Gebert – Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło
Literatura faktu
PREMIERA 23 LUTEGO

Zanim Rafał Lemkin w 1944 roku ukuł termin genocide, „ludobójstwo”, eksterminacja całych grup społecznych była w ogólnie przyjętej opinii prawników i rządzących suwerennym prawem władz każdego kraju. „Farmer ma prawo wytępić swoje stado. Jeśli próbujesz mu w tym przeszkodzić, naruszasz cudzą własność”. Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania w pierwszej dekadzie XX wieku przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, poprzez dokonane przez Turków w następnej dekadzie ludobójstwo Ormian i zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów w latach 70. oraz w Rwandzie i w b. Jugosławii w 90., aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o źródła i konsekwencje takich zbrodni, i o to, co możemy zrobić, by je powstrzymać i by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.

 

Iga Dzieciuchowicz – Teatr, rodzina patologiczna (tytuł roboczy)
Reportaż
PREMIERA JESIENIĄ

Długo oczekiwana, potrzebna i bulwersująca książka o „Metoo” w polskim teatrze. Iga Dzieciuchowicz, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, w swoich artykułach poświęconych nadużyciom, przemocy i molestowaniu w teatralnym światku oddała nareszcie głos ofiarom i zadała pytania o status dotąd nienaruszalnych ikon. Niektórzy twierdzili, że po prostu ciskała kamieniami w zasłużonych bogów-aktorów i bogów-reżyserów. Owszem. A ta książka będzie jak lawina, którą tamte kamienie wywołały.

 

Adam Wajrak – Jest mi za gorąco (tytuł roboczy)
Literatura faktu
PREMIERA JESIENIĄ

Ta książka to owoc ponad dwudziestu lat podróży na Spitsbergen, zapis mrożących krew w żyłach przygód z polarnymi niedźwiedziami i raport o zmianach klimatu rozpuszczających lodowce.

 

BIOGRAFIE I AUTOBIOGRAFIE

Sharon Stone – Pięknie jest żyć dwa razy
Przeł. Michał Rogalski
Autobiografia
PREMIERA 23 MARCA

Wspomnienia jednej z największych gwiazd światowego kina, a jednocześnie kobiety wtłoczonej przez zdominowany męską perspektywą przemysł w rolę „seksbomby”, „modliszki”, chłodnej femme-fatale. Stone spogląda na swoją drogę z potężną dawką krytycyzmu i trzeźwego osądu, opisując w zbliżeniu historię choroby, która o mały włos zakończyłaby się jej śmiercią i która przewartościowała jej życie, pozycję zawodową, a także poglądy na miejsce aktorki w toksycznej rzeczywistości Hollywood.

 

Emily Ratajkowski – Moje ciało
Przeł. Olga Mysłowska
Autobiografia, esej
PREMIERA W KWIETNIU

Emily Ratajkowski, jedna z najsłynniejszych modelek epoki internetu, długo sądziła, że skoro jej ciało należy do niej, decyzja, aby go użyć i aby na nim zarobić, oznacza akt siły. Dopóki wybór był jej, dopóty ona korzystała. Z czasem jednak pojawiła się wątpliwość: a co jeśli decyzja tylko pozornie należy do mnie? Co jeśli wachlarz możliwości zawsze ustala jakiś cispłciowy, heteroseksualny mężczyzna, a kobieta jest wynagradzana wyłącznie za to, czy swoim ciałem wpisuje się w jego fantazję? Taka świadomość okazała się brutalnym przebudzeniem, a jej owocem jest ten zestaw otrzeźwiających esejów o roli ciała we współczesnej, uprzedmiatawiającej i szowinistycznej popkulturze. Moje ciało to jedna z najbardziej wyczekiwanych i wywrotowych premier tego roku.

 

Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem
Wywiad rzeka
PREMIERA W MAJU

Nowa książka byłego już rzecznika praw obywatelskich, w której Adam Bodnar i Bartosz Bartosik przyglądają się otaczającej nas rzeczywistości z perspektywy zasad, jakie do niedawna wydawały się niezachwianym fundamentem życia w Polsce i które za cel obrał bezwzględny walec opresyjnej władzy. Spojrzenie z pierwszej linii walki o przyzwoitość.

 

Maciej Kraszewski – Johnny
Wspomnienia
PREMIERA JESIENIĄ

Towarzysząca filmowi pod tym samym tytułem porywająca i wzruszająca opowieść o księdzu Janie Kaczkowskim, łamiącym stereotypy założycielu Hospicjum w Pucku. Opowiedziana z perspektywy jednego z podopiecznych księdza Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego. Patryk, skazany za włamania i pobicie recydywista, poznaje charyzmatycznego duchownego, który zmienia jego życie. Potężny rollercoaster emocjonalny.

 

Dennis Demonpion – Houellebecq. Biografia fenomenu
Przeł. Anastazja Dwulit, Magdalena Kowalska
Biografia
PREMIERA JESIENIĄ

Michel Houellebecq to gwiazda rocka w arenie literatury, jeden z niewielu pisarzy, którzy w równym stopniu zaistnieli w świecie akademii i tabloidowej sławy. Dennis Demonpion, uznany dziennikarz, laureat prestiżowej Nagrody Goncourtów w dziedzinie biografii, tropi jego fenomen od lat, chociaż Houellebecq robi wszystko, żeby zmylić pościg… Nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się zaktualizowane, rozszerzone o zdarzenia ostatnich lat wydanie tej znakomitej książki.

 

Wojciech Orliński – Kopernik (tytuł roboczy)
Biografia
PREMIERA JESIENIĄ

Biografię Kopernika autorstwa Wojtka Orlińskiego, autora, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, zapowiadaliśmy już rok temu. Cóż można dodać? Kopernik, Orliński, 2022. Apetyt tylko wzrósł.

 

LITERATURA GÓRSKA

Krzysztof Wielicki – Solo. Moje samotne wspinaczki
Literatura górska, wspomnienia
PREMIERA 12 STYCZNIA

W tej bogato ilustrowanej, intymnej opowieści Krzysztof Wielicki, jeden z najlepszych polskich wspinaczy, wspólnie z Leszkiem Cichym pierwszy człowiek, który zimą zdobył Mount Everest, mierzy się ze wspomnieniami swoich solowych wejść na najwyższe szczyty świata. Jednocześnie kreśli żywą, pełną anegdot historię zza kulis polskiego alpinizmu. Metafizyka spotyka się tutaj z prozą życia na dachu świata, a euforia z tragedią. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy czują magnetyczne przyciąganie wysokich gór.

 

PORADNIKI

Maria Konnikova – Myśl jak pokerzysta
Przeł. Krzysztof Kurek
Poradnik, literatura faktu
PREMIERA 9 LUTEGO

Kiedy świat obiegła wieść, że Maria Konnikova, autorka bestsellerowych poradników Myśl jak Sherlock i Myśl jak oszust, zaczęła zawodowo grać w pokera, wszyscy sądzili, że to tylko element researchu do nowej książki. I z początku faktycznie tak było – w końcu poker to wspaniała metafora wpływu, jaki szczęście i ślepy traf mają na nasze życie. Ale potem Konnikova zaczęła wygrywać turnieje i zarabiać na kartach tysiące dolarów… Czego o ludzkiej naturze i o samej sobie nauczyła się w ten sposób ceniona psycholożka i naukowczyni? Największym blefem, jaki odkryła, okazało się przeświadczenie, że do sukcesu wystarczą tylko talent i ciężka praca.   

 

Bruce D. Perry i Oprah Winfrey – Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu
Przeł. Katarzyna Mojkowska
Poradnik
PREMIERA 23 MARCA

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się „Dlaczego to zrobiłem_am?” lub „Dlaczego nie mogę po prostu kontrolować swojego zachowania?”. Inni mogą z kolei oceniać nasze reakcje i myśleć: „Co jest nie tak z tą osobą?”. Czas zacząć zadawać inne pytanie. Dzięki głęboko osobistym rozmowom Oprah Winfrey i znany ekspert ds. mózgu i traum, dr Bruce Perry, proponują rewolucyjną zmianę podejścia. Zamiast pytać „Co z tobą nie tak?”, należy postawić pytanie: „Co ci się przydarzyło?”. W swojej książce autorzy przyglądają się temu, jak postrzegamy innych ludzi, ich zachowanie oraz siebie samych. Ta subtelna, ale głęboka zmiana w podejściu do traumy pozwala nam lepiej zrozumieć naszą przeszłość, aby oczyścić drogę dla przyszłości i dać sobie szansę uzdrowienia.

 

LITERATURA PIĘKNA POLSKA

Agata Romaniuk – Proste równoległe
Powieść
PREMIERA W KWIETNIU

Pierwsza powieść znakomitej reporterki i autorki bajkowego cyklu o Kociej szajce. Agata Romaniuk to mistrzyni opowieści, która stworzyłaby wciągającą intrygę nawet z zawartości karty dań. Kiedy więc na warsztat bierze pełne dramaturgii życiorysy dwóch utalentowanych skrzypaczek, można mieć pewność, że wyjdzie z tego narracja pełna rozmachu i reporterskiej przenikliwości. Bo Wandę i Martę, bohaterki Prostych równoległych, dzieli wszystko: wiek, doświadczenie i stosunek do sztuki. Kiedy jednak ich drogi zaczną biec obok siebie, okaże się, że dopiero wybory jednej pozwalają w pełni pojąć losy drugiej. Ile można poświęcić dla muzyki i czy warto poświęcić dla niej cokolwiek, zwłaszcza w realiach komunistycznej Polski, brutalnej przemiany ustrojowej i w świecie odpornym na potrzeby kobiet?

 

Cezary Harasimowicz – Testament, czyli opowieść Agrippy Hulla, czarnoskórego księcia, ordynansa Pana Generała Tadeusza Kościuszki
Powieść
PREMIERA JESIENIĄ

Na pozór – brawurowa opowieść o „Kościuszce w USA”. Ale tak naprawdę – wywrotowa historia walki o wolność naszą i waszą. W rzeczywistości jednak – gorzka gawęda o panach i niewolnikach, i w Polsce, i w Ameryce. Testament – utrzymany w duchu sowizdrzalskiej, ludowej historii snutej przy ognisku gdzieś na wojennym szlaku – dalece wykracz poza anegdotyczny wymiar „nieznanego epizodu z życia narodowego bohatera”. Kościuszko to przede wszystkim bohater nieznany, a dzięki tej książce czytelnicy mają szansę zbliżyć się do być może najciekawszej postaci w całym naszym polskim panteonie. Jedna z najważniejszych lektur nadchodzących miesięcy.

 

LITERATURA PIĘKNA OBCA

Carmen Maria Machado – W domu snów
Przeł. Łukasz Błaszczyk
Literatura piękna obca
PREMIERA 9 MARCA

„(…) czasem opowieści są wymazywane, czasem w ogóle nie zostają przedstawione; tak czy inaczej w naszej wspólnej historii brakuje bardzo obszernych fragmentów”. Autorka zbioru bizarnych opowiadań Jej ciało i inne strony tym razem mierzy się z historią na wskroś autentyczną – z własnymi wspomnieniami życia w przemocowym związku. A do tego związku z inną kobietą. Dotyka tym samym tematu objętego „przemocą archiwum”: przemilczanego i marginalizowanego z uwagi na kontekst polityczny i władzę archiwisty. Maltretowana kobieta jest jak duch, który był obecny od zawsze i od zawsze nawiedzał dom władcy, a Machado swoimi wspomnieniami stara się dokonać aktu przypominającego wskrzeszanie zmarłych. „Przemawiam w ciszy. Ciskam kamień mej historii w rozległą szczelinę; ledwo słyszalny dźwięk, jaki wydaje, jest miarą pustki”. Porażająca proza.

 

Mary Beth Keane – Poproś raz jeszcze
Przeł. Dobromiła Jankowska
Powieść
PREMIERA W CZERWCU

To jedna z tych wspaniałych amerykańskich powieści, które mogłyby nigdy się nie kończyć, bo immersja czytelnika w życie bohaterów jest tak potężna. Losy dwóch rodzin podzielonych tragedią, poczuciem straty i traumą. Podmiejski spleen i wielkie namiętności, które potrafią wybuchnąć pośród rutyny codziennych obowiązków. Poproś raz jeszcze było jedną z najgłośniejszych książek i największych fenomenów wydawniczych 2019 roku i jesteśmy pewni, że polscy czytelnicy pokochają je tak samo jak amerykańscy. Z takimi powieściami nie potrzeba już nawet seriali na HBO.

 

Margaret Atwood i Douglas Preston (red.) – Czternaście dni
Opowiadania
Przeł.w trakcie ustaleń
PREMIERA JESIENIĄ

Niesamowity projekt, w którym udział biorą największe gwiazdy światowej literatury: obok Atwood i Prestona są tu jeszcze Neil Gaiman, Meg Wolitzer, Celeste Ng, John Grisham, Dave Eggers i wielu innych.  Każde z nich wciela się w jednego z lokatorów nowojorskiej kamienicy, którzy w dobie pandemicznej kwarantanny spotykają się na dachu budynku, by przy drinkach i w świetle księżyca snuć niespieszne opowieści. Trudno uniknąć skojarzeń ze słynnym Dekameronem i chyba nawet nie zamierzamy tego robić. Oto jest – Dekameron naszych czasów!

 

LITERATURA SENSACYJNA I KRYMINAŁY

Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz, Marek Wełna – Biały Ląd
Thriller
PREMIERA 26 STYCZNIA

Rok 1998, grupa polskich górników i eksmilicjantów na kontrakcie wydobywczym w Kongu zostaje wplątana w międzynarodową intrygę. Rosyjska mafia, belgijscy szpiedzy, kryjący się w buszu rebelianci, a między nimi zdezorientowani wąsaci bohaterowie, którym wydaje się, że rozpętali III wojnę światową… W tej pierwszej części nowego sensacyjnego cyklu autorzy proponują czytelnikom miks gatunków, jakiego w polskim kryminale dotąd nie było. Gdyby bracia Coen nakręcili Operację Samum, to moooże, być może wyszedłby im Biały Ląd!

 

Julia Łapińska – Czerwone jezioro
Kryminał
PREMIERA 23 LUTEGO

Wyłoniona z blisko 500 zgłoszeń zwyciężczyni I konkursu na powieść sensacyjną Wydawnictwa Agora! Fotoreporter Kuba Krall znalazł się na dnie, ale dostał zlecenie ostatniej szansy: ma sfotografować przyjęcie weselne wszechwładnego rosyjskiego oligarchy, Borysa Morozowa. Oko fotografa potrafi jednak wyłowić z luksusowej scenerii niewygodne szczegóły. Jakie ciemne sprawki łączą uczestników ekskluzywnego przyjęcia ze zbrodniami popełnianymi przed laty w radzieckim garnizonie? Czy miejscowa legenda o żołnierzach topiących ciała kobiet w Czerwonym Jeziorze to tylko fikcja? Rozwiązanie kryją zdjęcia. Trzeba tylko wiedzieć, jak na nie patrzeć.

 

Douglas Preston & Lincoln Child – Stare kości
Przeł. Jan Kraśko
Thriller
PREMIERA 9 MARCA

Pierwsza część nowego cyklu od uwielbianego duetu autorów, a zarazem spin-off bestsellerowei serii o Pendergaście! Archeolożka Nora Kelly staje na czele ekspedycji w góry Sierra Nevada. Jej zadaniem jest odkrycie prawdy o tajemniczym zaginięciu tzw. wyprawy Donnera w połowie XIX wieku. Historia sprzed lat okaże się tylko wstępem do jak najbardziej współczesnej przygody. Zarówno dla wielbicieli wcześniejszych powieści Prestona i Childa, jak i dla tych, którzy pokochali reportaż Zaginione miasto boga małp.

 

Maciej Siembieda – Katharsis
Sensacja
PREMIERA W MAJU

Nowa, potężna pod względem wątków i objętości powieść autora cyklu o Jakubie Kanii. Tak jak w przypadku świetnego Gambitu, Maciej Siembieda znowu proponuje czytelnikom samodzielną opowieść, której korzenie sięgają jeszcze niespokojnych czasów po II wojnie światowej. I znowu punktem wyjścia jest historyczna prawda w kostiumie sensacyjnej fikcji. Tym razem narracja orbituje wokół losów greckich imigrantów napływających do Polski na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Maciej Siembieda twierdzi, że Katharsis to spełnienie jego marzeń o napisaniu prawdziwej sagi. My też nie możemy się doczekać efektu!

 

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY (WYDAWNICTWO AGORA DLA DZIECI)

Ilona Wiśniewska – Przyjaciel Północy
Ilustracje: Mariusz Andryszczyk
PREMIERA 9 LUTEGO

Uznana reporterka i specjalistka od opowieści z okolic koła podbiegunowego debiutuje w roli powieściopisarki. To miały być spokojne wakacje w towarzystwie ulubionej ciotki. Nietypowe, bo na dalekim Spitsbergenie, wśród reniferów, maskonurów i fiordów. Dwunastoletni Daniel nie spodziewał się jednak, że lądując na arktycznej wyspie, wpadnie w sam środek afery kryminalnej. Ktoś zabija niedźwiedzie polarne, a miejscowa policja nie potrafi ustalić sprawców. Czy w takiej sytuacji można pozostać bezczynnym, szczególnie gdy ma się wolny czas, duszę odkrywcy i ciotkę dziennikarkę, która zna wyspę jak własną kieszeń?

 

Krzysztof Łapiński – Świnia Malwina
Ilustracje: Marta Kurczewska
PREMIERA 23 LUTEGO

Krzysztof Łapiński powraca z nowymi przygodami dzika Dzikusa i jego przyjaciół z Lasu Kabackiego. Dzik Dzikus nie spodziewał się, że wiosna przyniesie tyle przygód. Pewnego dnia w Lesie Kabackim pojawia się tajemnicza postać, a wraz z nią Ważne Sprawy, obok których nie można dziś przejść obojętnie. Poznajcie nową przebojową bohaterkę, świnię Malwinę! Niestety, w jej życiu nie zawsze było różowo, a dziś grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. Ale, jak lubi powtarzać Malwina, każde niestety ma swoje zalety… Dzik Dzikus i jego towarzysze postanawiają pomóc nowej przyjaciółce. Czeka ich wielka wyprawa i mnóstwo przygód.

 

Agata Romaniuk – Kocia szajka i duchy teatru
Ilustracje: Malwina Hajduk
PREMIERA 9 MARCA

Na premierze w cieszyńskim teatrze zebrał się tłum. Oto rozpoczyna się sztuka ze wspaniałą Heleną Černą w roli głównej. Nagle, ku przerażeniu widowni, scena zaczyna się poruszać, a czeska aktorka z krzykiem upada ze schodów. Kot Morfeusz nie ma wątpliwości – to nie mógł być przypadek. Kto i po co uruchomił mechanizm obrotowy, doprowadzając do nieszczęścia? Czy to duchy, jak twierdzi dyrektorka teatru? I co mają w tej sprawie do powiedzenia gadatliwe papużki Pola i Tola? Tę zagadkę może rozwiązać tylko Kocia Szajka – grupa doświadczonych detektywów, którym niestraszne są żadne kryminalne wyzwania.

 

Katarzyna Boni – Ośmiornica Zośka
Ilustracje: Marcin Minor
Literatura dla dzieci
PREMIERA W MAJU

Długo wyczekiwana „dziecięca” książka nagradzanej reporterki i eseistki, a zarazem chyba najbardziej niespodziewana część serii Zwierzaki. Po spotkaniu z psem Lolkiem, wilkiem Ambarasem, bocianem Wojtkiem czy dzikiem Dzikusem czas zanurzyć się w podwodnym świecie, który skrywa jeszcze więcej tajemnic i niespodzianek niż puszcze i przestworza. Pełne detali, hipnotyzujące feerią barw ilustracje do książki stworzył Marcin Minor.