NIKE

15 czerwca 2022

"Wojenka" i "Mireczek" nominowane do Nagrody Literackiej Nike 2022

Udostępnij post
NIKE

Magdalena Grzebałkowska i Aleksandra Zbroja z nominacjami do Nagrody Literackiej Nike 2022!

Reportaż „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdaleny Grzebałkowskiej i „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandry Zbroi znalazły się wśród najlepszych książek ubiegłego roku nominowanych do najważniejszej literackiej nagrody w Polsce. Nike 2022, to już 26 edycja nagrody, której fundatorami są „Wyborcza” i Fundacja Agory.

„Wojenka” Magdaleny Grzebałkowskiej to poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Reporterska opowieść o jednym z największych konfliktów w dziejach XX wieku i koszmarze wojennego dzieciństwa, który przerasta wyobraźnię. By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich.

„Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” to wstrząsający debiut Aleksandry Zbroi. Intymne świadectwo, które przedstawia prawdziwą, poruszającą opowieść o próbie odnalezienia ojca, którego zabrał alkohol. Autorka mówi głosem wszystkich osób, które są dziećmi alkoholików. Porusza temat, którego większość się wstydzi lub nie potrafi o tym mówić.

Finałową siódemkę poznamy na początku września, a zwycięzcę w pierwszym tygodniu października.
Więcej o tegorocznych nominacjach przeczytacie TUTAJ.