„W domu snów” Carmen Marii Machado to jedyny w swoim rodzaju pamiętnik o przemocy domowej, nagradzanej autorki opowiadań „Jej ciało i inne strony”.
„W domu snów” to wciągająca, przełomowa wręcz opowieść o związku, w którym coś poszło nie tak. To odważna analiza mechanizmów i kulturowych przedstawień przemocy psychologicznej. Machado rysuje przed czytelnikiem obraz niespokojnego związku z charyzmatyczną, lecz niestabilną emocjonalnie kobietą. Sama próbuje zrozumieć, jak to, co stało się jej udziałem, ukształtowało ją i uczyniło tym, kim miała się stać.
Te usilne próby odnalezienia w tym sensu nadają książce jej pierwotną strukturę. Każdy rozdział jest skonstruowany wokół innego tropu literackiego – może to być nawiedzony dom, powieść erotyczna lub bildungsroman. W ten sposób Machado unaocznia czytelnikowi pewne wydarzenia i sama analizuje je z różnych punktów widzenia. Wspomina swój przesycony religijnością okres dojrzewania. Rozprawia się ze stereotypem związku lesbijskiego jako relacji bezpiecznej i utopijnej. Poszerza też perspektywę uciekając się do eseistycznego odkrywania historii i rzeczywistości przemocy w queerowych związkach.
Dojmującą narrację Machado ożywia jej charakterystyczne błyskotliwe poczucie humoru, beztroska i otwartość na dyskusję. Autorka zerka krytycznym okiem na takie kwestie jak postępowanie sądowe, bajki, Star Trek czy czarne charaktery z kreskówek Disneya. Przygląda się także kultowym dziełom literackim i filmowym. W wyniku tego powstała porywająca, wciągająca książka. Książka, która całkowicie odmieni nasze wyobrażenia na temat tego, czym jest pamiętnik i po co się go pisze. „W domu snów” na język polski przetłumaczył Łukasz Błaszczyk.
„Błyskotliwy humor Machado i prowadzona przez nią wiwisekcja czynią z tej książki pamiętnik, w którym wydarzenia dzieją się w zawrotnym tempie. To dogłębna analiza gatunku.” – The New York Times Book Review
„Jeśli zgodzimy się, że nie ma już nowych historii, a zostały nam jedynie nowe sposoby opowiedzenia istniejących, to Carmen Maria Machado znalazła idealny, genialny wręcz sposób na przedstawienie czytelnikom swoich opowieści. W swojej książce zatytułowanej In the Dream House rozbiera na części pierwsze niemalże wszystko, co do tej pory braliśmy za pewnik w opowiadaniach o przemocy. (…) W efekcie dostajemy coś, co do złudzenia przypomina niespotykany kalejdoskop, i to nie tylko literatury, ale czystego, nieoszlifowanego człowieczeństwa.” – Entertainment Weekly