WSPARCIE KOBIET

8 marca 2022

„Cześć Dziewczyny!” - rusza Fundusz Wsparcia dla Kobiet z Ukrainy

Zobacz jak możesz pomóć

Udostępnij post
WSPARCIE KOBIET

8 marca br. – w Dzień Kobiet ruszył specjalny Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy pt. „Cześć, Dziewczyny!”, stworzony przez Kulczyk Foundation. Gromadzone w nim środki przeznaczone zostaną na długofalową pomoc dla wszystkich kobiet i ich rodzin, które muszą odnaleźć się w Polsce po wyjeździe z kraju objętego wojną. Partnerami medialnymi akcji zostali m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy”, Gazeta.pl, Radio TOK FM oraz Wydawnictwo Agora. 

Kulczyk Foundation – wraz ze wsparciem m.in. organizacji pozarządowych, firm, miast, a także największych mediów w Polsce – mówi „Cześć!” wszystkim ukraińskim Dziewczynom, które przyjeżdżają do Polski i nie kończy na powitaniu. Tworzy wyjątkowy Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy pt. „Cześć, Dziewczyny!”

– Widzimy, jak na koszmar wojny zareagowali Polacy, i jesteśmy z tego dumne. To jednak naturalne, że pewnego dnia ten piękny ruch się wyczerpie, i chcemy być wtedy z Dziewczynami z Ukrainy. Tu potrzebna jest stała, a nie doraźna pomoc. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Patronite. Zależy nam na stałym wsparciu i regularnych wpłatach od darczyńców. Kwoty mogą być niewielkie, ale dzięki dłuższemu zobowiązaniu możemy budować dla Dziewczyn wieloletnią pomoc. Pokażmy, że jesteśmy z Dziewczynami z Ukrainy i nie zostawimy ich w potrzebie. Ułatwmy im start w nowej rzeczywistości. Pomóżmy naszym Przyjaciółkom znaleźć mieszkanie, pracę, przedszkole czy szkołę. Polska może stać się dla nich drugim Domem – w imieniu organizatorów akcji tłumaczą „Dziewczyny z Polski”.

Gromadzone w Funduszu środki przeznaczone zostaną na długofalową pomoc dla wszystkich kobiet i ich rodzin. Osób, które muszą odnaleźć się w nowej, polskiej rzeczywistości po wyjeździe ze swojego kraju. Celem będzie zapewnienie im m.in. jedzenia, ubrań i środków higienicznych, opieki medycznej, wsparcia psychologicznego, czy lekcji języka polskiego i angielskiego. Zorganizowane zostaną spotkania z doradcami zawodowymi i tłumaczenia niezbędnych dokumentów, darmowe warsztaty i spotkania dzieci z animatorami. Na organizowane zajęcia zapewniony zostanie transport oraz materiały dydaktyczne niezbędne do przyswojenia wiedzy. Dzięki zebranym funduszom inicjatorzy akcji rozpoczną także budowę centrów dla Ukrainek i ich dzieci, w których otrzymają wszechstronną pomoc w procesie adaptacji na terenie Polski.

Inauguracja Funduszu miała miejsce dzisiaj – 8 marca br., czyli w dniu obchodzonego w wielu krajach święta kobiet. Partnerstwo nad akcją objęły m.in. media i marki Grupy Agora – „Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy”, Gazeta.pl, Radio TOK FM oraz Wydawnictwo Agora. Przy tej okazji na swoich łamach opublikowały list otwierający akcję, napisany w języku polskim i ukraińskim przez „Dziewczyny z Polski” do „Dziewczyn z Ukrainy”. – Witajcie w Polsce. Dobrze, że jesteście. Całe i zdrowe. To jest najważniejsze. Wiemy, że Wasi chłopcy, ojcowie, synowie i przyjaciele zostali w Ukrainie. I wiemy, że jest to dla Was piekielnie trudne. (…) Nie rozumiemy tego, co się dzieje. Nawet nie wiemy, jak zareagować. Wiemy jednak, co czujemy i co możemy zrobić. Chcemy spróbować stworzyć dla Was drugi dom – można przeczytać w jego wstępie (cały list dostępny jest m.in. na www.czescdziewczyny.pl).

Więcej informacji na temat Funduszu, a także szczegóły, w jaki sposób można przekazać datki, znaleźć można na www.czescdziewczyny.pl. Na stronie akcji można również podpisać się pod listem i wyrazić swoją solidarność z mieszkankami Ukrainy.

Wsparcie Funduszu „Cześć, Dziewczyny!” przez „Gazetę Wyborczą”, „Wysokie Obcasy”, Gazeta.pl, Radio TOK FM oraz Wydawnictwo Agora to kolejne akcje pomocowe mediów i marek Grupy Agora na rzecz zaatakowanej Ukrainy i jej mieszkańców. Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na agora.pl/dla-prasy.

Organizator
Kulczyk Foundation

Partnerzy
Akcja Menstruacja, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Jak Wychowywać Dziewczynki, Miasto Hrubieszów, Patronite, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Projekt Masterki, Risk Made in Warsaw, Szajn

Partnerzy medialni
Fakt, Forbes Women, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Noizz, Ofeminin, Onet, TOK FM, Wirtualna Polska, Wydawnictwo Agora, Wysokie Obcasy