Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak sobie radzić ze złem – Przemek Staroń
premiera: 13 października 2021
ilustracje: Marta Ruszkowska
W drugiej części „Szkoły bohaterek i bohaterów” Przemek Staroń proponuje wznieść się na wyższy poziom studiowania życia. Choć obie części można czytać niezależnie, książka została pomyślana w taki sposób, że stanowi rozwinięcie pierwszej części. Dotyka trudniejszych tematów, jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją, spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności, ćwiczeniem się w asertywności.
A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy – prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
premiera: 13 października 2021
ilustracje: Karyna Piwowarska
Rozmowa rzeka znanej i lubianej pary Jerzy Bralczyk – Michał Ogórek. Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym, charakterystycznym dla profesorów, aktorów, a nawet dla Pana Boga. Skaczą z epoki do epoki, od polityki do piosenki, od kabaretu do komedii – i z powrotem, cały czas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co nam daje humor i jakie potrzeby zaspokaja.
Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad – Żaneta Gotowalska
premiera: 13 października 2021
Który zespół rockowy w Polsce najczęściej koncertuje, ma najliczniejszą publiczność i najwięcej odsłon na YouTubie? W czołówce takiej listy zawsze będzie Happysad. Z okazji swoich 20. urodzin zespół ze Skarżyska-Kamiennej opowiada własną historię z pomocą dziennikarki Żanety Gotowalskiej. Głos mają także fani grupy i współpracownicy, również ci, z którymi drogi Happysad się rozeszły. Jest tu miejsce na konflikty, rozstania, rozliczenie się z ludzkimi słabościami, a także z pierwszym wielkim przebojem „Zanim pójdę”.
Wodny tancerz – Ta-Nehisi Coates
premiera: 27 października 2021
tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Debiutancka powieść nagrodzonego National Book Award autora Między światem a mną, powieść o magicznym darze, druzgocącej stracie i podziemnej wojnie o wolność. Ta mocna książka o najbardziej haniebnym grzechu Ameryki sprawia, że Ta-Nehisi Coates staje się pierwszorzędnym powieściopisarzem.- San Francisco Chronicle
Nominowana do nagrody NAACP Image, bestseller New York Times’a, określona jedną z najlepszych książek dekady, na jej podstawie powstaje film współprodukowany przez Oprah Winfrey.
Wspomnienia – Sinéad O’Connor
premiera: 27 października 2021
tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
Występ w programie „Saturday Night Live”, gdy podarła zdjęcie Jana Pawła II był w jej życiu przełomowy. Wybuczano ją na kolejnym koncercie, przerwała trasę promocyjną, zapowiedziała koniec kariery i przeszła jedno z wielu załamań nerwowych. Sinead O’Connor pisze emocjonalnie i często całkowicie niepoprawnie politycznie. Przekonuje, że jej wolno, bo i tak ma status „wariatki”. „Wspomnienia” to książka pełna emocji i próba rozliczenia się z własnymi demonami, opowiedziana szczerze od traum z dzieciństwa, przez kontrowersyjne występy, po zaskakujące życiowe decyzje.
Szwedzki kryminał – Beata i Eugeniusz Dębscy
premiera: 27 października 2021
Trzeci tom cyklu kryminalnego o byłym gliniarzu Tomaszu Winklerze!
Usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił, Tomasz Winkler dzisiaj bierze sprawy, z jakimi lepiej nie iść na policję. Jeśli masz kłopoty i nikt inny nie potrafi ci pomóc – możesz go wynająć. A przynajmniej spróbować…
Z zakładu psychiatrycznego w Krowieńcu ucieka niebezpieczny psychopata Adam „Psychoza” Mateńczuk. Skazano go za morderstwo dziecka, ale Psychoza ma sekret – ofiar było więcej. I nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie chwila słabości w towarzystwie współwięźnia. Ci, którzy poznali sekret Mateńczuka, muszą teraz zginąć. Problem w tym, że na liście do odstrzału znajduje się wrocławski detektyw Tomek Winkler.
Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holocaust – Stanisław Zasada
premiera: 27 października 2021
Waszyngton, Biały Dom. Wysłannik polskiego rządu na emigracji rozmawia z Franklinem Delano Rooseveltem, prezydentem Stanów Zjednoczonych. Temat rozmowy: sytuacja w okupowanej Polsce i zagłada Żydów. Emisariusz nazywa się Jan Kozielewski, ale używa nazwiska Karski. Jan Karski.
To dla niego ładna dziewczyna z okładki wyprawiła się pół roku wcześniej w niebezpieczną podróż. Wiozła dowody niemieckich zbrodni w Auschwitz. Wcześniej zdobyli je i wywieźli z obozu – ich ucieczka była jedną z najbardziej brawurowych w historii Auschwitz – członkowie obozowego ruchu oporu organizowanego przez Witolda Pileckiego. Karski miał się zapoznać z tymi materiałami i namówić Roosevelta, żeby powstrzymał Holocaust
Polska bez cudów. Historia dla dorosłych – Maciej Górny
premiera: 27 października 2021
Opowieść o walce Polaków o niepodległość od lat zaklęta jest w łzawych mitach, patetycznych kalkach, a nierzadko w zwykłych bzdurach wytwarzanych przez speców od tzw. polityki historycznej. Maciej Górny przekuwa ten balon narodowej mitomanii i megalomanii. Porzuca heroiczno-martyrologiczny nurt i spogląda na walkę o niepodległość z dystansem i na chłodno. Udało mu się zdjąć ją z pomnika i sprowadzić na ziemię, odmitologizować i przede wszystkim „odbzdurzyć”. – Mirosław Maciorowski, redaktor naczelny „Ale Historia”
Kocia Szajka i napad na moście – Agata Romaniuk
premiera: 27 października 2021
ilustracje: Malwina Hajduk
W Cieszynie nastała zima. Listonosz Maurycy Moiczek stoi na moście na Olzie i podziwia krę. Nagle czuje uderzenie. Ktoś przewraca jego rower i wyrywa mu torbę z listami. Aspirantka Walerka Koczy wie, że sprawa jest delikatna. Napad zdarzył się na granicy polsko-czeskiej. Do pomocy w śledztwie zostaje wezwana Kocia Szajka oraz czeski kocur Maly Jižik. Pytania się mnożą. Dlaczego z torby zginął tylko jeden list? Komu na nim zależało? I czy uda się go odzyskać przed nadchodzącą Wigilią?