Premiery maja 2024

29 kwietnia 2024

Premiery maja 2024

Udostępnij post
Premiery maja 2024

Wiosenna pora sprzyja czytaniu książek, a premiery maja 2024 są idealną literaturą na ten czas. Mamy dla Was wznowienie genialnej książki Macieja Siembiedy, poradnik mówiący m.in. o samoświadomości i wpływie dzieciństwa na życie, szkatułkową powieść napisaną przez gwiazdy literatury, książkę o macierzyństwie w mieście oraz prawdziwą historię Watykanu.

premiery maja 2024 - los, który dziedziczysz

Noémi Orvos-Tóth
„Los, który dziedziczysz. Jak się uwolnić od rodzinnych traum”
tłum. Ryszard Zieliński

Premiera: 15 maja
W swojej głośnej książce Noémi Orvos-Tóth, węgierska psycholożka i psychoterapeutka, korzystając z najnowszych badań naukowych i własnej praktyki, analizuje wpływ dziedzictwa przeszłości na nasze życie. Poruszając różnorodne tematy, takie jak oczekiwania wobec płci dziecka, kolejność urodzeń w rodzinie, status jedynego dziecka i relacje pomiędzy rodzeństwem, dotyka jednocześnie palących kwestii transgeneracyjnego dziedziczenia traumy oraz roli przywiązania i więzi.

Maciej Siembieda
„444”
Premiera: 15 maja

Pierwsza część cyklu z Jakubem Kanią!
Nowa, zmieniona wersja książki!
Chrzest Warneńczyka Jana Matejki od dekad przechodzi z rąk do rąk, będąc najczęściej kradzionym obrazem w Polsce. O tajemnicze malowidło walczyli m.in.: hitlerowski złodziej dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego. W niebezpieczny pościg za arcydziełem zostaje wciągnięty również prokurator IPN Jakub Kania, który odkrywa związek dzieła z tajemniczą przepowiednią: co 444 lata cztery osoby otrzymają możliwość pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jedną z tych osób był Władysław Warneńczyk. Czy to możliwe, by poświęcony mu obraz po latach popychał ludzi do zbrodni? Co takiego tkwi w proroctwie, że dżihadyści uznali je za niebezpieczne? Komu i dlaczego najbardziej zależy na udaremnieniu przepowiedni?

Monika Pastuszko
„Matka Polka sika w krzakach. Przygody z dzieckiem w mieście wysokich krawężników, nieczynnych toalet i zepsutych wind”
Premiera: 15 maja

Monika Pastuszko odkrywa miasto matek. Z wnikliwością, bystrością i cudownym poczuciem humoru opisuje swoje macierzyńskie przygody. Opowiada o świecie, który aż za dobrze znają rodzice i o którym cała reszta nie musi myśleć: o placach zabaw, urlopach dla ojców, przedszkolnych glutach. A także o sprawach, które dotyczą nas wszystkich: o smogu, braku ławek, za małych mieszkaniach. Autorka pisze, jak mogłoby wyglądać przyjazne miasto. Może sami możemy na to miasto wpływać i je zmieniać?

Arkadiusz Stempin, Artur Nowak
„Kryminalna historia Watykanu”
Premiera: 15 maja

Prawdziwą historię Watykanu pudrowano ckliwymi historiami o dobrych papieżach i świętych wędrujących już za życia na ołtarze. A jaka jest prawda?
Watykan to państwo, w którym pieniądze zbierane na pomoc najuboższym zasilały mafie, a nad sprawującymi władzę nikt nie miał i nie ma kontroli. Od wieków trwa w nim rywalizacja koterii walczących o wpływy, a szantaż jest podstawowym instrumentem zdobywania władzy. W Watykanie trwa nieustanna wojna wszystkich ze wszystkimi, bo zawierane tu sojusze są nietrwałe i mają wymiar taktyczny. Wszystkich uczestników łączy jedno: to dbałość o wizerunek instytucji, w której każdy chce zdobyć władzę na wyłączność. A do tego kamieniem węgielnym watykańskiego państwa jest kłamstwo, które spoczywa w podziemiach Bazyliki Św. Piotra.

Douglas Preston, Margaret Atwood, Opracowanie zbiorowe
„Czternaście nocy”
tłum. Dobromiła Jankowska, Dariusz Żukowski
Premiera: 15 maja

Olśniewająca opowieść o sile łączących nas więzi.
Co wieczór na dachu zaniedbanego budynku na nowojorskiej Lower East Side grupa sąsiadów zbiera się przy drinkach, by w świetle księżyca snuć niespieszne opowieści. Na zewnątrz szaleje pandemia, a lokatorzy kamienicy nie mogą czmychnąć do domów na wsi czy letnich rezydencji, jak od wieków w obliczu katastrofy czynią uprzywilejowani. Zamiast tego pozostaje im trzymać się razem, rozmawiać i spierać, ale przede wszystkim – dzielić się opowieściami.