Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji
Maciej Zaremba Bielawski
Tłum.: Wojciech Chudoba oraz Katarzyna Tubylewicz, Jan Rost i Anna Topaczewska
Wydanie III
Nowe wydanie „Polskiego hydraulika”, reportaży Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera czołowego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”, autora głośnych książek w tym wydanej ostatnio autobiografii „Dom z dwiema wieżami” nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. Tutaj wszystko, co tchnie postępem, nowe pomysły na życie, nowinki techniczne, a także reformy społeczne, przyjmuje się wcześniej – i przede wszystkim masowo.
Zdarza się, że po jakimś czasie te nowinki zostają odrzucane – także masowo i bez szerszej dyskusji. Pilot doświadczalny wychwycił błędy w konstrukcji. Tak to świat przyjmował jeszcze sześć lat temu. Dzisiaj mamy inną sytuację. Szwedzkie eksperymenty z nowoczesnością są przedstawiane w Moskwie, Warszawie, a nawet w Waszyngtonie jako objaw dekadencji, upadku moralnego i głupoty politycznej.
Czy mam się przyczyniać do tej propagandy? Reportaż Demony sprawiedliwości, który wzbogaca to trzecie wydanie, to łakomy kąsek dla amatorów wojny kulturowej. Jest tu i o wykolejonym feminizmie, i o nadużyciu władzy, i o szwedzkiej podatności na ideologiczne trendy. Już słyszałem opinie, że pewnie dobre mam intencje, ale ten reportaż interwencyjny napisany dla Szwedów w Polsce czy w Rosji ucieszy głównie demagogów. Całkiem możliwe. Ale ja wierzę w czytelnika. Przed zdolnym demagogiem nie ma obrony, taki potrafi wszystko przeinaczyć. Albo po prostu zmyślić. Mądry czytelnik za to dostrzeże, że ten szwedzki skandal jest nie tylko o Szwecji. To historia o tym, że władza zostanie nadużyta, jeśli zabraknie niezależnych sądów i innych instytucji, które ją krępują.
– Ze wstępu autora
Najnowsze wydanie tomu tekstów reporterskich Polski hydraulik zostało wzbogacone o reportaż Demony sprawiedliwości (Rättvisans demoner) o ukrytych motywacjach opieki społecznej i wadliwych mechanizmach systemu prawnego w Szwecji, który został opublikowany w „Dagens Nyheter” w pięciu częściach w kwietniu i maju 2015 roku.