15 maja 2019

"Różowa mysz" już w księgarniach

Nowa powieść Wiktora Jerofiejewa

Udostępnij post

OD ROSJI NIE DA SIĘ UCIEC, NAWET NA DNO.

Wiktor Jerofiejw
„Różowa mysz”
Tłum. Michał B. Jagiełło
Premiera 15 maja

Marusia ma jedenaście lat i fala zabrała jej rodziców. Ją też zmyła z pokładu jachtu. Dziewczynka wyrusza na Dno, do podziemnego królestwa, którym rządzi Krab Olbrzym o wyglądzie portu pełnomorskiego z dziesiątkami dźwigów. Chce uratować rodziców od wiecznej śmierci i sprowadzić ich z powrotem na Ziemię. Na dnie, jak to na dnie czekają na nią straszliwe próby i galeria przedziwnych typów, ale również baśniowych postaci, od Małego Księcia po Kubusia Puchatka.

Jednak nie daj się zwieść, Drogi Czytelniku. Jeśli Wiktor Jerofiejew pisze baśń, nie będzie to zwyczajna baśń, a już na pewno nie należy jej czytać dzieciom na dobranoc. Nie dość, że dno jest światem do dna zepsutym i okrutnym, to jeszcze perwersyjnym, a ofiarą owych perwersji stanie się nasza dojrzewająca pod wodą w bardzo szybkim tempie bohaterka. Dno to świat na opak, ale przede wszystkim Rosja na opak, jak to u Jerofiejewa opisywana bez złudzeń, za to w cudownie groteskowym wyolbrzymieniu. Ale to również fantastyczna literacka gra, której patronuje najbardziej znana spośród literackich podróżniczek po fantasmagorycznych światach Alicja w krainie czarów Lewisa Carrolla.  

Wiktor Jerofiejew, autor m.in. „Rosyjskiej piękności” i „Dobrego Stalina” uważa, że „Różowa mysz” to jego najlepsza powieść. Czasami warto zaufać autorom…

Więcej o Autorze