19 września 2019

Jak inwestować i budować nowoczesną firmę?

Przestrzegajcie "Zasad" Raya Dalio

Udostępnij post

Jak inwestować i budować nowoczesną firmę? Swój klucz do sukcesu zdradza Ray Dalio – miliarder, założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. Jego książka “Zasady” ukazała się nakładem wydawnictwa Agora.

Jak inwestować i budować nowoczesną firmę? Ray Dalio, biznesmen, szef największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates, nazywany jest „Stevem Jobsem inwestowania”. W „Zasadach” opisuje swoją drogę kariery, dzieląc się z czytelnikiem doświadczeniem i nowatorskimi metodami pracy, które zapewniły mu sukces. Jego rady zainspirowały takie tuzy biznesu jak na przykład Bill Gates. Sprzedane w milionach egzemplarzy na całym świecie “Zasady” stały się absolutnym bestsellerem poradnikowym. Ich skuteczność oraz uniwersalna forma będą tak samo przydatne dla potężnych prezesów, jak i dla tych, którzy dopiero szukają własnej ścieżki skuteczności i sukcesu.

Ray Dalio dostarczył mi bezcennych wskazówek i spostrzeżeń. Cieszę się, że teraz dostępne są również dla was, w książce “Zasady” –Bill Gates.

Ray Dalio, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, swój sukces zawdzięcza niekonwencjonalnym zasadom, które opracowywał, udoskonalał, a następnie wcielał w życie w ciągu ostatnich czterdziestu lat. “Zasady” pełne są nowatorskich pomysłów, ale ich podstawą jest jasne, proste podejście do podejmowania decyzji oraz tzw. “ważenie wiarygodności”, które każdy może zastosować bez względu na to, co chce osiągnąć.

– Wartościowa praca to moim zdaniem realizowanie misji, która mnie pochłania, a wartościowe relacje to te łączące mnie z ludźmi, o których głęboko się troszczę i którzy tak samo troszczą się o mnie. Pomyśl: obieranie sobie za cel zarabiania pieniędzy nie ma sensu, bo same w sobie pieniądze nie mają żadnej wartości – ich wartość wynika z tego, co można za nie kupić, a przecież nie wszystko da się kupić. Mądrzej jest zacząć od tego, czego naprawdę się pragnie, a więc od rzeczywistych celów, a następnie dojść do tego, co jest potrzebne, by owe cele osiągnąć. Pieniądze to jedna z rzeczy,

których potrzebujesz, ale nie jedyna i z całą pewnością nie najistotniejsza, zwłaszcza gdy już przekroczysz kwotę niezbędną do zdobycia tego, czego naprawdę pragniesz.

(Fragment książki)

“Zasady” są zbiorem porad popartych wiedzą nabytą w trakcie rozwoju niezwykłej kariery ich autora, który twierdzi, że życie, zarządzanie, ekonomia i inwestowanie mogą być usystematyzowane w reguły i rozumiane jak maszyny. W książce znajdują się setki praktycznych lekcji, których podstawami są „radykalna prawda” i „radykalna przejrzystość”. Dalio wyznacza wśród nich najskuteczniejsze sposoby podejmowania decyzji, wyzwań i tworzenia silnych zespołów. Opisuje również innowacyjne narzędzia, których jego firma używa, aby wprowadzić w życie ideę merytokracji. Przykładowo są nimi tworzenie „kart baseballowych” dla wszystkich pracowników, które destylują ich mocne i słabe strony, oraz wykorzystywanie skomputeryzowanych systemów podejmowania decyzji. Dalio, który dorastał jako zwykły dzieciak w średniej klasy dzielnicy Long Island, uważa, że właśnie te zasady doprowadziły go na szczyt.

Rozpocząłem działalność w moim dwupokojowym mieszkaniu. Kiedy wyprowadził się mój współlokator, kumpel z Harvard Business School, urządziłem biuro w jego sypialni. Pracowałem z innym znajomym, z którym grywałem w rugby. Zatrudniliśmy też wspaniałą młodą kobietę w charakterze asystentki. To było Bridgewater.

Ray Dalio

Ray Dalio jest inwestorem, miliarderem, założycielem i szefem największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. Firma powstała w 1975 roku w nowojorskim, dwupokojowym mieszkaniu Dalio, a dziś jest piątym najważniejszym prywatnym przedsiębiorstwem w Stanach Zjednoczonych (Fortune), przynoszącym większe zyski inwestorom niż jakikolwiek inny fundusz hedgingowy w historii (Bloomberg). Ray Dalio pojawił się na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie oraz na liście Forbes 100 najbogatszych na świecie.

Dalio postawił sobie w przeszłości cel, jakim była praca dająca poczucie sensu oraz wartościowe relacje z ludźmi, którzy mieli mu w tej pracy towarzyszyć. Następnie metodą prób i błędów znalazł strategię, która umożliwiła mu spełnienie tego celu: radykalna przejrzystość i algorytmiczne podejmowanie decyzji. Ray Dalio przyjął bardzo produktywne podejście do błędów i problemów. Zaczął traktować je jako zagadki, których rozwiązanie raz a dobrze pozwala uniknąć powielania ich w przyszłości. W rozwiązaniach tych, wypracowanych w odpowiedzi na specyficzne sytuacje, zdarzenia i wyzwania, Dalio szukał powtarzających się schematów. Gdy taki znajdował, formułował konkretną zasadę wskazującą, jak należy postępować, by się od danego rodzaju błędów na dobre uwolnić. Wraz z biegiem lat i przyrostem doświadczenia w biznesie Dalio stworzył swoiste kompendium zasad pomocnych w życiu i pracy.

Jak inwestować, kształtować rentowne relacje i budować nowoczesną firmę? Od czasu bestsellera Jima Collinsa „Od dobrego do wielkiego”, nie było, moim zdaniem, na światowym rynku książki tak użytecznej, pragmatycznej, trafnej i biznesowo i psychologicznie zarazem. To niezwykle wartościowy przewodnik zarządzania sobą, zespołami i rozwojem kultury merytokracji, w której otwartość, wizja, połączone realizmem i determinacją, stanowią podstawę odporności i sukcesu.
„Zasady” Raya Dalio to ” lektura obowiązkowa” w Akademii Psychologii Przywództwa – polecam ją wszystkim!

Jacek Santorski
przedsiębiorca, mentor, prof.hon. Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej
twórca
i dyrektor programowy Akademii Psychologii Przywództ

https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA/videos/1397500887069213/

Zdobądź książkę, by przestrzegać zasad Raya Dalio