26 sierpnia 2020

"GRUBE WIÓRY" - POWIEŚĆ RAFAŁA PACZESIA

Ruszyła przedsprzedaż

Udostępnij post

„Grube wióry” powieść Rafała Paczesia ukaże się 14 października, ale już teraz można ją zamawiać w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl – pierwsze tysiąc osób, które zamówią książkę, otrzymają ją przed premierą oraz z autografem autora.

Rafał Pacześ żyje z rozśmieszania ludzi. Jest jednym z najpopularniejszych polskich stand-uperów. Jego występy na YouTubie mają 50 milionów wyświetleń. Jako jedyny polski komik zapełnił katowicki Spodek! W swoich stand-upach bezlitośnie rozprawia się z polską rzeczywistością, kreując bohaterów, z którymi widzowie mogą się utożsamiać. Ale debiutancka powieść Rafała Paczesia to znacznie więcej niż beka z otaczającego nas świata. 

„Grube wióry” to opowieść o kasacyjnym piciu, złych kobietach, jeszcze gorszych mężczyznach, tchórzliwych szefach i tragicznym losie przedstawicieli handlowych oraz skundlonych yorków. Ale Pacześ napisał przede wszystkim brawurową, niebezpiecznie zabawną i bezwzględnie szczerą powieść o współczesnych mężczyznach. O tym, jak trudno jest im dojrzeć i przezwyciężyć autodestrukcyjny pęd. Ale i o tym, że potrafią głęboko kochać, a najlepsze lekcje w życiu dają im prawdziwi przyjaciele.

Dwudziestodwuletni Oskar i niemal dwa razy od niego starszy Wiktor spotykają się przypadkiem. Obydwaj mają powykręcane – zwłaszcza za sprawą własnych ojców – życiorysy. Cechują ich też życiowe brudy pod paznokciami, nieudane związki i problemy z piciem. Połączy ich nieoczywista przyjaźń oraz szalony i zbrodniczy plan, który zaprowadzi ich nad norweskie fiordy i na krawędź katastrofy. Jego zaskakujące konsekwencje wywrócą ich życie do góry nogami.

Kiedy występuję na żywo, muszę zaspokoić głód widzów. A moi widzowie są głodni rozrywki, zabawy, śmiechu. Zawsze staram się im to dawać. Dużo i szybko – do tego przyzwyczaił nas świat, w którym żyjemy. Ale pisząc „Grube wióry”, chciałem Wam powiedzieć coś, czego nie mam czasu przekazać na scenie. Teraz mamy czas. Dlatego niech wybrzmi każde słowo tej książki. Tej historii. Zapraszam Cię do świata „Grubych wiórów”. Nie szukaj mnie w tej opowieści. Odnajdź w niej siebie. A kto pochodzi z idealnego domu, niech pierwszy rzuci kamieniem. RAFAŁ PACZEŚ

RAFAŁ PACZEŚ to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych stand-uperów w Polsce, najchętniej oglądany na YouTubie polski komik. Na scenie zadebiutował w 2012 roku na łódzkim festiwalu „Łośka”. Otrzymał tam pierwszą nagrodę w kategorii Łach (łatwość abstrakcyjnego czarowania humorem). Jego występy można było zobaczyć na platformie Netflix oraz na antenach większości polskich stacji telewizyjnych. Jako pierwszy komik w Polsce pojawił się na stand-upowej scenie programu „Kuba Wojewódzki show”, którą inaugurował. W sumie gościł na niej aż trzykrotnie. Jego godzinny special „Zaczynam rozumieć” zdobył czwarte miejsce w rankingu „Polityki” w kategorii Top 10 filmów polskiego YouTube’a w 2018 roku. Jego praca to nie tylko stand-up. Wspólnie z Magdą Mołek poprowadził galę Fryderyków 2019, wystąpił w komedii „Juliusz”, w Radiu RMF FM był współprowadzącym poranną audycję „Wstawaj, szkoda lata”. Jest producentem i koproducentem programów rozrywkowych.