Anne Applebaum Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu

  • Seria:  
JAK NAM POSZŁA DEMOKRACJA? Przenikliwa diagnoza wybitnej badaczki współczesnej polityki i laureatki Pulitzera  Co się stało pomiędzy dwoma przyjęciami – sylwestrowym, które autorka wraz z mężem wydała na koniec XX wieku, i tym z 2019? Dlaczego część przyjaciół i znajomych…
Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Tłumaczenie Piotr Tarczyński
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Format 155 x 235 mm
Więcej szczegółów
model_Zmierzch_prawy (JPG, 254kB) Pobierz
opis książki_Zmierzch demokracji (DOCX, 13kB) Pobierz
Zmierzch_okladka_tyl (JPG, 2MB) Pobierz
Zmierzch_okladka_plaska (JPG, 970kB) Pobierz
model_Zmierzch_lewy (JPG, 204kB) Pobierz

JAK NAM POSZŁA DEMOKRACJA?
Przenikliwa diagnoza wybitnej badaczki współczesnej polityki i laureatki Pulitzera

Co się stało pomiędzy dwoma przyjęciami – sylwestrowym, które autorka wraz z mężem wydała na koniec XX wieku, i tym z 2019? Dlaczego część przyjaciół i znajomych nie chce rozmawiać nawet przez telefon? Co ich poróżniło? Co się stało z Polską, która przez ten czas odniosła niewątpliwy sukces polityczny, gospodarczy, kulturalny?
Co się stało z Europą i Ameryką? Dlaczego demokracja zdaje się w odwrocie?

W formie precyzyjnej, ale pośród mocnych słów o dzisiejszych politykach – od Kaczyńskiego i Jacka Kurskiego po Borisa Johnsona – Anne Applebaum zastanawia się nad stanem dzisiejszej demokracji. Do czego prowadzi specjalny rodzaj nostalgii, gdy za wszelką cenę chce się zrekonstruować przeszłość, choć to niemożliwe? Dlaczego demagogowie znowu zaczęli wygrywać i czym jest niebezpieczne „średnie kłamstwo”, którym się posługują? Jak politycy o dyktatorskich skłonnościach wykorzystują pandemię koronawirusa?

Applebaum opowiada o Polsce PiS-u, Węgrzech Orbána, Wielkiej Brytanii brexitowców, wreszcie o swojej ojczyźnie – USA – i zdumiewającej prezydenturze Trumpa. Podobieństwa wskazujące na „zmierzch demokracji” są oczywiste. Na szczęście historia uczy, że ona się odradza, czego sami w tej chwili w Polsce zdajemy się doświadczać. Tylko co jeszcze musi się zdarzyć, byśmy rzeczywiście mogli wrócić na demokratyczne tory?

Anne Applebaum jest czołową historyczką komunizmu i przenikliwą badaczką współczesnej polityki. Stawia sobie wielkie pytanie, w które sama jest głęboko zaangażowana, zarówno w Europie, jak i w Ameryce: Jak poszła nam demokracja? Jej odpowiedzią jest ten niezwykły dokument, napisany z wnikliwością, inteligencją i zrozumieniem.
Timothy Snyder, autor „O tyranii”.

Wiedzieliśmy, że Anne Applebaum to absolutna światowa czołówka publicystyki politycznej, ale ta książka to coś więcej niż publicystyka. Chirurgicznie precyzyjna diagnoza odradzającego się autorytaryzmu, a równocześnie pełna emocji, wręcz pasji, osobista opowieść o dramatycznym rozstaniu ludzi, których wczoraj łączyły marzenia o wolności i wspólnocie, a dziś dzieli niemal wszystko.
Donald Tusk

O autorze

Anne Applebaum

Anne Applebaum Amerykańsko-polska dziennikarka, felietonistka "The Washington Post", pisarka specjalizującą się  w historii komunistycznej i postkomunistycznej Europy. Absolwentka Uniwersytetu w Yale oraz London School of…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Format 155 x 235 mm
Liczba stron 280
Data premiery 09.12.2020
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326841064

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 592.9kB, MOBI - 1.0MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
ISBN 978-83-268-3408-0

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 539.1MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
ISBN 978-83-268-3642-8