https://trello.com/c/qBrAsW6T/370-mobile-obs%C5%82uga-po-zakupie Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła - Wydawnictwo Agora

Artur Nowak, Stanisław Obirek Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

  • Seria:  
W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek – były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie,…
Kategoria Wywiady, wspomnienia
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
Obirek_okladka_plaska.jpg (JPG, 4MB) Pobierz
Obirek_okladka_tyl.jpg (JPG, 815kB) Pobierz
model_Obirek_lewy_KS.jpg (JPG, 347kB) Pobierz
model_Obirek_prawy_KS.jpg (JPG, 501kB) Pobierz
opis-książki_Wąska-ścieżka.docx (DOCX, 14kB) Pobierz

W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek – były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu.

O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła.

Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy – chłodnej, rzeczowej i krytycznej.

Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teatrologa, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.

Rozmowa, którą prowadzi Artur Nowak ze Stanisławem Obirkiem łączy watki autobiograficzne z głęboką refleksją nad tym, co dzieje się przez ostatnie lata z polskim Kościołem. Czytając tę książkę miałam wielką przyjemność i radość z obcowania z tak otwartym, szerokim i wolnym umysłem. Bardzo ich nam potrzeba w tych niespokojnych i pełnych chaosu czasach.

Olga Tokarczuk

Właśnie z takim Kościołem spotkałem się pracując nad filmem „Tylko nie mów nikomu”. Kościołem zamkniętym, zacofanym, panicznie bojącym się prawdy i ludzi myślących. Profesor Obirek zna te wszystkie kościelne fobie od środka. Przedstawia je bardzo celnie ale z właściwą dla siebie delikatnością. Rysuje w sumie smutny obraz Polski zdominowanej przez to wstecznictwo, które zapoczątkował „Papież Polak”.

Marek Sekielski, producent filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”

Moja perspektywa jest taka, że polski katolicyzm nie tylko oddalił się w ostatnich 30 latach od chrześcijaństwa, ale też przestał być religią. Teza wydaje się mocna, mam jednak argumenty, które przytaczam w tej książce, które nie dadzą się odeprzeć. Paradoks polega na tym, że to nie ja nie odszedłem z Kościoła, ale to Kościół porzucił swoją misję.

Stanisław Obirek (fragment wstępu)

O autorze

artur nowak

Artur Nowak

Artur Nowak – ur. w 1974 r., adwokat, publicysta i pisarz, m.in. autor rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos”…

Stanisław Obirek

Prof. dr hab., ur. w 1956 r., antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. …

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Wywiady, wspomnienia
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 336
Data premiery 26.02.2020
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326829598

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 5.0MB, MOBI - 5.7MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
ISBN 978-83-268-3301-4,978-83-268-3302-1

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 520.6MB
Zabezpieczenie brak
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3826-2