Marcin Jamkowski Uratowane z Potopu

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji. Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali. Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z Polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji są polskie…
Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2018
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji.

Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali.

Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z Polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji są polskie dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony?

Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy na poszukiwanie skarbów. Zabytków, które szwedzcy żołnierze w XVII wieku zabrali z warszawskich rezydencji polskiego króla, włożyli na barki rzeczne i próbowali wywieźć do Szwecji. Jednak błędnie nawigowane jednostki wpadły na rzeczne głazy i zatonęły, a pamięć o wiezionych skarbach przybrała postać miejskiej legendy. Nikt nie wiedział nigdzie bezcennego ładunku marmurów.

Autorzy książki – archeolog i historyk w osobie Huberta Kowalskiego oraz nurek i dziennikarz naukowy Marcin Jamkowski – rozpoczynają więc śledztwo. Ruszają do archiwów i pytają badaczy. Przeglądają listy króla Jana Kazimierza, księcia Radziwiłła i szwedzkiego feldmarszałka Wrangla. Pływają po rzece i sondują dno. Dostają nieoczekiwane podpowiedzi od stalinowskich biurokratów, zawodowych hydroakustyków i wiślanych nurków. Na końcu tej wyprawy, w której weźmie udział setka entuzjastów i wolontariuszy, z mętnego nurtu Wisły wyłaniają się zachwycające zabytki. Przy okazji pokazywania historii ich odnalezienia, autorzy opowiadają o mało znanych rozdziałach historii Europy.

Publikacji książki towarzyszy film dokumentalny „Uratowane z Potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.

O autorze

Marcin Jamkowski

Marcin Jamkowski Polski dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1995 r. pracował w Gazecie Wyborczej jako dziennikarz działu nauki. Pisał…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 256
Data premiery 19.09.2018
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2018
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326825798

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 13.0MB, MOBI - 13.4MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2018
ISBN 978-83-268-2183-7,978-83-268-2184-4