Nowość

Grzegorz Gauden Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta

  • Seria:  
Wrzesień 1924 r. Do Lwowa przyjeżdża prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Policja polityczna z Warszawy jest przeciwna wizycie – pamięta zamach sprzed trzech lat na Józefa Piłsudskiego. Strzelał – niecelnie – ukraiński student nacjonalista. Tym razem ktoś rzuca bombę w powóz…
Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
modelik Polska sprawa Dreyfusa (JPG, 147kB) Pobierz
okładka Polska sprawa Dreyfusa (JPG, 749kB) Pobierz
tylna okładka Polska sprawa Dreyfusa (JPG, 190kB) Pobierz

Wrzesień 1924 r. Do Lwowa przyjeżdża prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Policja polityczna z Warszawy jest przeciwna wizycie – pamięta zamach sprzed trzech lat na Józefa Piłsudskiego. Strzelał – niecelnie – ukraiński student nacjonalista.

Tym razem ktoś rzuca bombę w powóz z prezydentem. Ofiar brak, ale tłum widzów w panice ucieka. Wśród nich student Stanisław Steiger, Żyd. Tancerka Maria Pasternakówna wskazuje go jako zamachowca. Lwowscy śledczy ogłaszają, że ujęli sprawcę.

„Żydzi chcieli zabić Prezydenta!” – obwieszcza prasa narodowa. Rozpoczyna nagonkę na Steigera i Żydów, mimo tego, że ukraińscy nacjonaliści przyznają, że to oni stali za zamachem.

Kilka dni później w pierwszym procesie Steiger cudem unika kary śmierci. Po roku w drugim procesie, opartym na fałszerstwach wytworzonych przez śledczych a zdemaskowanych przez obrońców, zostaje uniewinniony.

Sto lat po tamtych wydarzeniach Grzegorz Gauden kreśli dokumentalny obraz będący także trzymającym w napięciu dramatem sądowym i politycznym bezlitośnie odsłaniającym oblicze antysemityzmu w II RP.

Sprawa Steigera jest uderzająco podobna do sprawy Alfreda Dreyfusa, Żyda, oficera armii francuskiej, fałszywie oskarżonego o szpiegostwo, która obnażyła francuski i światowy antysemityzm u progu XX wieku.

O autorze

Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden

Urodził się w Poznaniu w roku 1953. Z wykształcenia prawnik (UAM Poznań, 1975) i ekonomista (Uniwersytet w Lund, Szwecja, 1989). W latach siedemdziesiątych działał w studenckim ruchu kulturalnym i w prasie studenckiej.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 600
Data premiery 28.08.2024
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788383800578

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 4.2MB, MOBI - 5.4MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
ISBN 978-83-838-0058-5