Jacek Bocheński Ujście. Blog trzeci

  • Seria:  
W Blogu Trzecim na początku nie było słowo, jak powinno być. Na początku była katastrofa. 95-letni Jacek Bocheński to z pewnością jeden z najstarszych blogerów świata. I zarazem jeden z najbardziej przenikliwych, czego dowód daje w kończącym jego Trylogię Internetową…
Kategoria Biografie
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
BochenskiUjscie_okladka_plaska (JPG, 3MB) Pobierz
BochenskiUjscie_okladka_tyl (JPG, 1MB) Pobierz
model_Ujscie_Blog-trzeci_lewy (JPG, 574kB) Pobierz
model_Ujscie_Blog-trzeci_prawy (JPG, 571kB) Pobierz
opis-książki_Ujście (DOCX, 14kB) Pobierz

W Blogu Trzecim na początku nie było słowo, jak powinno być. Na początku była katastrofa.

95-letni Jacek Bocheński to z pewnością jeden z najstarszych blogerów świata. I zarazem jeden z najbardziej przenikliwych, czego dowód daje w kończącym jego Trylogię Internetową „Ujściu” czyli „Blogu Trzecim”, niestety – jak zapowiada – ostatnim.

Zapiski pisarza powstawały przez dwa i pół roku, od maja 2018 do stycznia 2021, w burzliwym czasie protestów społecznych i pandemii, lecz także w chwili, gdy przed oknem autora budowana jest „Inwestycja”, która zdaniem mieszkańców jego domu zamknie ich w w „betonowej trumnie”. Odnajdują się też zagubione utwory jego ojca i dzieje się mnóstwo rzeczy, stanowiących doskonały pretekst do arcyciekawych spostrzeżeń, rozważań i podsumowań.

Dlaczego dziś chorowita demokracja umiera, zastanawia się bloger, znawca antyku i twórca słynnych książek o starożytnym Rzymie. Jak pięćset plus zmienia się w pięćset pluralizm? Czym jest powszechne wkurzenie, komu i do czego potrzebna jest swojskość? Co dziś właściwie oznacza słowo „normalnie”? Jak to możliwe, że emocja upokorzyła rozum i co z tego może wyniknąć?

Osobnym bohaterem staje się też znany językoznawca, profesor Walery Pisarek, zmarły nagle w dniu, w którym miał wygłosić laudację na cześć autora. Porównując swoje losy z życiem profesora, Bocheński wraca do czasów, których jest świadkiem wyjątkowym.

I, by tradycji stało się zadość, pojawia się kolejna Justyna, bo każdy z blogów ma swoją. Kim jest? Co pozwala autorowi, a zatem także nam, uzmysłowić?

Mądrość nie jest racją. Jest zdolnością dostrzegania różnych widoków – przypomina Jacek Bocheński. Z tych widoków możemy złożyć intrygującą panoramę współczesności, która składa się zawsze nie tylko z tego, co właśnie jest, ale i co było.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 368
Data premiery 24.11.2021
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Język wydania polski
ISBN 9788326838231

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 869.5kB, MOBI - 1.5MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3824-8