https://trello.com/c/qBrAsW6T/370-mobile-obs%C5%82uga-po-zakupie Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa - Wydawnictwo Agora

Juha Tahyanainen, Mika Rissanen Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa

  • Seria:  
Czy dzieje naszego kontynentu można opowiedzieć przy piwie? Oczywiście. A czy da się ją opowiedzieć przy pomocy piwa? Jak najbardziej. Wystarczą 24 pinty różnych rodzajów, gatunków, marek. Carlsberg, Guinness, Żywiec, Berliner Kindl Weisse... Każda z nich wiąże się z jakimś kluczowym epizodem…
Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Tłumaczenie Bożena Kojro
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2017
Format 170 x 225 mm
Więcej szczegółów

Czy dzieje naszego kontynentu można opowiedzieć przy piwie? Oczywiście. A czy da się ją opowiedzieć przy pomocy piwa? Jak najbardziej. Wystarczą 24 pinty różnych rodzajów, gatunków, marek. Carlsberg, Guinness, Żywiec, Berliner Kindl Weisse… Każda z nich wiąże się z jakimś kluczowym epizodem lub rozdziałem europejskiej historii. Również historii Polski.

Z książki płynie jeden – pienisty – wniosek: to piwo jest najważniejszym trunkiem prawdziwego Europejczyka. In vino veritas, in aqua sanitas, ale to właśnie przy piwie decydowały się losy naszego kontynentu.

Dwadzieścia cztery rozdziały „Spienionej historii Europy’ Miki Rissanena i Juhy Tahvanainena pokazują związki piwa z kulturą różnych epok, ideami, przemianami społecznymi i życiem gospodarczym. Książka przedstawia zdarzenia z różnych części Europy w okresie od wczesnego średniowiecza do XXI wieku, gdy piwo miało znaczący wpływ na bieg historii. Na zakończenie każdego rozdziału prezentowana jest szczegółowo jedna marka związana z danym wydarzeniem.

Ten kto pije piwo, dobrze śpi. Ten, kto dobrze śpi, nie grzeszy. Ten kto nie grzeszy, pójdzie do nieba – powiedział podobno Marcin Luter, który był wielbicielem złotego trunku. Piwo doceniał też święty Kolumban (któremu przypisuje się cud jego rozmnożenia na potrzeby mnichów w Burgundii). Piwo było pierwszym towarem przewożonym transportem kolejowym, miało wpływ na przebieg kampanii wojennych i rozwój sztuki. Ludwik Pasteur nigdy nie stworzyłby szczepionek na choroby bakteryjne, gdyby wcześniej nie prowadził badań nad produkcją piwa. W pubie, przy kuflu piwa, po raz pierwszy publicznie została zaprezentowana trylogia „Władca Pierścieni’ Tolkiena. W 1991 roku do Sejmu dostała się Polska Partia Przyjaciół Piwa – był to jedyny taki przypadek w Europie.

Polskie wydanie książki w tłumaczeniu Bożeny Kojro zostało rozszerzone o rekomendacje piwne Pawła Leszczyńskiego – certyfikowanego sędziego piwnego i współorganizatora Warszawskiego Festiwalu Piwa.

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Format 170 x 225 mm
Liczba stron 246
Data premiery 07.06.2017
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2017
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326825538

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 9.6MB, MOBI - 10.7MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2017
ISBN 978-83-268-1996-4,978-83-268-1997-1