Ryszard Kapuściński Spacer poranny

  • Seria:  
Esej zatytułowany 'Spacer poranny' został znaleziony w archiwum Ryszarda Kapuścińskiego i opublikowany w warszawskim dodatku „Gazety Wyborczej' dwa dni po śmierci pisarza. Prawdopodobnie powstał w 1996 roku, podobnie jak prezentowane w tej książce fotografie, które autor zrobił podczas jednego ze…

Esej zatytułowany 'Spacer poranny’ został znaleziony w archiwum Ryszarda Kapuścińskiego i opublikowany w warszawskim dodatku „Gazety Wyborczej’ dwa dni po śmierci pisarza.
Prawdopodobnie powstał w 1996 roku, podobnie jak prezentowane w tej książce fotografie, które autor zrobił podczas jednego ze swoich spacerów. W książce czytelnik znajdzie, oprócz oryginalnej, trzy wersje językowe eseju: angielską, niemiecką i hiszpańską a także maszynopisy eseju z odręcznymi poprawkami, które umożliwiają wgląd w warsztat pracy autora.

Tekst 'Spaceru porannego’ zainspirował władze dzielnicy Ochota do utworzenia na Polu Mokotowskim ścieżki spacerowej, upamiętniającej dziennikarza stulecia. Budowa ścieżki potrwa, a my – wydając już w styczniu 'Spacer poranny’ – zapraszamy czytelników na trasę codziennej wędrówki reportera. Ryszard Kapuściński w notatkach tak napisał o idei eseju „Spacer poranny. Zataczam koło swojego życia, okrążam świat 1945-1995.”

Koncepcja książki i redakcja: Bożena Dudko

Wybór fotografii: Izabela Wojciechowska

Posłowie: Alicja Kapuścińska

O autorze

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Data premiery 23.01.2009
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2009
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788375524772