Arkadiusz Stempin Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina

  • Seria:  
Przyjaciele, którzy stają się nienawistnymi wrogami. Zaciekli rywale, którzy zawierają sojusze. Jak układały się zawiłe relacje Berlin-Moskwa przez ostatnie 300 lat? Autor śledzi rywalizację dynastii, tajne układy, przyjaźnie i animozje. Dociera do dokumentów: prywatnych listów, donosów, raportów i wspomnień. Pasjonująco…
Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2016
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Przyjaciele, którzy stają się nienawistnymi wrogami. Zaciekli rywale, którzy zawierają sojusze. Jak układały się zawiłe relacje Berlin-Moskwa przez ostatnie 300 lat?

Autor śledzi rywalizację dynastii, tajne układy, przyjaźnie i animozje. Dociera do dokumentów: prywatnych listów, donosów, raportów i wspomnień.

Pasjonująco wyjaśnia dziwne meandry i zwroty akcji od czasów sojuszu dwojga Wielkich: pruskiego Fryderyka II i carycy Katarzyny, poprzez układ gangsterów politycznych Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, podchody kanclerza RFN Konrada Adenauera i pierwszego sekretarza partii komunistycznej Nikity Chruszczowa aż po dzisiejsze zmagania mocarstw.

Na naszych oczach a czasami nad naszymi głowami przeciągają polityczną linę „cesarzowa” Europy Angela Merkel i neoimperialny Władimir Putin.

W dobie rosyjskiej agresji na Ukrainie między Berlinem a Moskwą panuje teraz chłód. Rosja nie powiedziała jednak ostatniego słowa, a Merkel nie będzie przecież rządzić wiecznie. Przeczytawszy książkę Stempina, czuję niepokój.

Bartosz T. Wieliński

„Sojuszników”, zbudowanych z rzetelnie zebranych i sprawnie przedstawionych faktów historycznych, czyta się jak opowieść o namiętnym romansie, którego bohaterami są potężne państwa – Niemcy i Rosja. Przez wieki były tu i zauroczenie, i nienawiść, idylla i krwawe awantury. Te umizgi i gromy wyciskały głębokie piętno na polskich losach. Kiedy między tymi gigantami panowała harmonia, rozerwana na części Polska dwa razy traciła wolność. Kiedy nasi sąsiedzi skakali sobie do gardeł, dwukrotnie wolność odzyskiwaliśmy. „Sojusznicy” to wyjaśnienie dlaczego tak, a nie inaczej toczyły się polskie losy.

Wacław Radziwinowicz

O autorze

Arkadiusz Stempin

Arkadiusz Stempin historyk, politolog, watykanista, komentator polityczny, specjalista od najnowszej historii Niemiec. .…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 465
Data premiery 21.04.2016
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2016
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326823787

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 943.0kB, MOBI - 1.9MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania , 2016
ISBN 978-83-268-1841-7,978-83-268-1842-4