Violetta Szostak, Włodzimierz Nowak Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty. W rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak

  • Seria:  
Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty - Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak Tą jedną biografią można wypełnić kilka życiorysów! Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki – był pierwszym cywilem…
Kategoria Biografie
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Format 155 x 235 mm
Więcej szczegółów
Onyszkiewicz2_Fot.Mateusz-Skwarczek_Agencja-Wyborcza.pl_3.jpg (JPG, 763kB) Pobierz
Onyszkiewicz_plaska.jpg (JPG, 2MB) Pobierz
Onyszkiewicz_tyl.jpg (JPG, 1MB) Pobierz
model_Onyszkiewicz_lewy.jpg (JPG, 423kB) Pobierz
model_Onyszkiewicz_prawy.jpg (JPG, 630kB) Pobierz
opis-książki_Onyszkiewicz.docx (DOCX, 14kB) Pobierz

Tą jedną biografią można wypełnić kilka życiorysów!

Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki – był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Janusz Onyszkiewicz ma o czym opowiadać.

Jak z Wandą Rutkiewicz zdobyli Gaszerbrum III? Którą z wielkich gwiazd kina dublował w filmie potępionym przez Gomułkę? I co dla jego pokolenia oznaczał rok ‘68?

Z jakiego powodu władze uważały, że jest agentem MI6? Czemu „twórczo” tłumaczył rozmowę Margaret Thatcher z Lechem Wałęsą? I dlaczego kolegę z celi nazywał „herbatnikiem”?

Jak przyjął go Ronald Reagan, a czym był zainteresowany Kim Ir Sen? Dlaczego odwołał salwę honorową na cześć papieża? I jak to się stało, że wziął ślub z wnuczką Piłsudskiego w więzieniu na Rakowieckiej, po czym odnaleźli rodzinę w Japonii?

Rozmowy z Januszem Onyszkiewiczem trwały trzy lata, przerwane przez czas pandemii, bohater książki snuje więc też pasjonujące refleksje o tym, co dzieje się w Polsce obecnie, zastanawiając się, „gdzie to pękło”… Swoje historie, związane z mężem i ojcem, opowiadają także żona Joanna Jaraczewska i dzieci.

Włodzimierz Nowak – reporter, kulturoznawca, autor Obwodu głowy, Serca narodu koło przystanku, Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda. Kierował magazynem reporterów „Duży Format”. Autor Studia DF – cyklu rozmów wideo z reporterami.

Finalista Nagrody Literackiej Nike (za zbiór reportaży Obwód głowy). Laureat Nagrody Kulturalnej im. Georga Dehio, Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (za cykl reportaży z Białorusi).

W OKO.Press odpowiada za reportaż. Prowadzi też studium reportażu w Teatrze Jaracza w Olsztynie.

Violetta Szostak – absolwentka polonistyki, dziennikarka, od 2002 roku w „Gazecie Wyborczej”. Autorka reportaży i wywiadów publikowanych w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Wolnej Sobocie” i „GW” w Poznaniu.

Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty to już kolejna wspólna publikacja Włodzimierza Nowaka i Violetty Szostak. W 2017 roku ukazała się też ich książka Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 155 x 235 mm
Liczba stron 400
Data premiery 13.04.2022
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326837746

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 8.9MB, MOBI - 9.7MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-3773-9

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 1.1GB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-3948-1