Arkadij Bielinkow Olesza. Kapitulacja i śmierć radzieckiego inteligenta

  • Seria:  
Arkadij Bielinkow był pisarzem wyklętym. Mówił i pisał rzeczy prowokujące i często niepopularne, ponieważ był umysłem przekornym, odważnym i całkowicie niezależnym. Jego esej o dekabrystach należy do najświetniejszych dokonań rosyjskiej publicystyki. To tekst na miarę Czaadajewa, Hercena czy Lwa Tołstoja.…
Kategoria Biografie
Tłumaczenie Jerzy Czech
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
olesza-okladka_plaska.jpg (JPG, 7MB) Pobierz
olesza-okladka_tyl.jpg (JPG, 7MB) Pobierz
opis-książki_Olesza.docx (DOCX, 13kB) Pobierz
model_Kapitulacja_i_smierc_lewy.jpg (JPG, 1MB) Pobierz
model_Kapitulacja_i_smierc_prawy.jpg (JPG, 1MB) Pobierz

Arkadij Bielinkow był pisarzem wyklętym. Mówił i pisał rzeczy prowokujące i często niepopularne, ponieważ był umysłem przekornym, odważnym i całkowicie niezależnym. Jego esej o dekabrystach należy do najświetniejszych dokonań rosyjskiej publicystyki. To tekst na miarę Czaadajewa, Hercena czy Lwa Tołstoja. Jego książka o Oleszy to niezwykły portret rosyjskiego pisarza, któremu „historia spuszczona z łańcucha” przetrąciła kręgosłup i wcisnęła knebel do pisarskich ust. Sam Arkadij Bielinkow, więzień Stalina, zachował swój kręgosłup moralny nietknięty i ocalił niezależność swego umysłu i krytyczną zdolność do analizy aż do końca życia. Jego eseistyka to więcej niż esej, to po prostu kawał świetnej literatury.

– Adam Michnik –

Dla Bielinkowa to nie literatura była najważniejsza, ale rzecz fundamentalna, bez której sama literatura traci sens – wolność. Ona właśnie jest tematem książki o Oleszy i tak tę książkę czytajmy. Bielinkow wierzył, że mamy wpływ na to, co się z nami dzieje, i jeśli ludzie nie są wolni, to dlatego, że się na ten stan zgodzili. Mądrzy, utalentowani, wrażliwi ludzie uznali kiedyś, że w służbie idei powinni wyrzec się wolności. Wierzyć nie temu, co podpowiadają im rozum i sumienie, ale ćwierćinteligentom, którym „parę pojęć jak cepy” wystarcza, by znać recepty na wszystkie problemy – świata czy narodu, to bez znaczenia. Podążając za kimś takim, ludzie tracą jednak i mądrość, i talent, i wrażliwość, a często stają się kibicami zła.

– Ze wstępu Jerzego Czecha –

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 832
Data premiery 20.10.2021
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Język wydania polski
ISBN 9788326838101

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 1.6MB, MOBI - 3.2MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3836-1