Jerzy Porębski, Wojciech Fusek Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu

  • Seria:  
"Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu" to opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach ratunkowych, górskich tragediach, których uniknięto tylko dzięki poświęceniu lekarzy. Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z "lodowych wojowników". To opowieść o granicach ludzkich możliwości, o…
Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Format 170 x 220 mm
Więcej szczegółów
lekarze-w-gorach_plaska.jpg (JPG, 1MB) Pobierz
lekarze_w_gorach_tyl.jpg (JPG, 678kB) Pobierz
model_lekarze_lewy_KS.jpg (JPG, 352kB) Pobierz
model_lekarze_prawy_KS.jpg (JPG, 364kB) Pobierz
opis-książki_Lekarze-w-górach.docx (DOCX, 13kB) Pobierz

„Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu” to opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach ratunkowych, górskich tragediach, których uniknięto tylko dzięki poświęceniu lekarzy. Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z „lodowych wojowników”.

To opowieść o granicach ludzkich możliwości, o człowieczeństwie, które przechodzi egzamin ponad chmurami. Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z dzisiejszych herosów wysokogórskiego wspinania. Lekarze wypraw himalajskich, to bohaterowie drugiego planu. Ale często też kluczowe postaci ekspedycji, i to nie tylko wtedy gdy w ścianie wydarza się wypadek.

Autorzy przybliżają ich rolę, opisują najbardziej dramatyczne wypadki w historii polskiego himalaizmu, ale też codzienność, często zabawną, w bazie. Rozmawiają ze wspinaczami i z samymi lekarzami, sięgają do historii, by pokazać jak rozwijało się ratownictwo oraz medycyna górska. Nie brak tu bolesnych opowieści, gdy na ratunek było już za późno.

W złotych latach polskiego himalaizmu niewiele było wypraw bez udziału lekarza. Dziś zmienia się charakter wspinaczki i choć ratownictwo oraz medycyna górska zrobiły ogromny postęp, to coraz częściej, małe zespoły nie mają w składzie doktora, a co najwyżej mail i telefon do niego. Czy to dobrze?

Na pierwszych wyprawach w góry najwyższe nasi lekarze uprawiali takie medyczne judo, udo się albo nie udo. Z czasem zdobyli wiedzę, nabrali wprawy ratując zdrowie i życie wielu z nas. Ich zadania nie sprowadzały się do wydawania pigułek. Jedni świetnie się wspinali, inni w bazie robili za psychologa, a czasem i spowiednika. O tym też jest ta książka.

Krzysztof Wielicki, himalaista

Każdemu, kto się wspina może przytrafić się wypadek – podobno to tylko kwestia czasu. Wtedy wiele, bo nawet całe życie, zależy od lekarza. Szybka diagnoza, odpowiednie działanie, to klucz do uratowania życia. Autorzy opisując autentyczne wypadki, omawiają problemy z jakimi my lekarze wypraw zetknęliśmy się w bazie, w ścianie, a czasem w karawanie.

prof. dr hab. n. med. Lech Korniszewski

Gdy czytałem rękopis „Lekarzy w górach” wtopiłem się w świat himalajskich wypraw, podczas których kluczowa jest, tak rzadka dziś na nizinach, wszechstronność medyczna. I nagle zamarzyłem, by pojechać na taką ekspedycję.

Dr n. med. Cezary Goławski, konsultant medyczny książki

O autorze

Jerzy Porębski

Agent literacki i współautor książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii, miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami.

Wojciech Fusek

Przez 26 lat dziennikarz i redaktor „Gazety Wyborczej”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował do połowy lat 90. Dziewięć lat szefował „Gazecie Stołecznej” i nadzorował redakcje lokalne.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Format 170 x 220 mm
Liczba stron 340
Data premiery 26.02.2020
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326832420

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 11.5MB, MOBI - 12.3MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
ISBN 978-83-268-3315-1,978-83-268-3316-8