Jarosław Kurski Kurier wolności Jan Nowak Jeziorański

  • Seria:  
Jan Nowak, „Legendarny Kurier z Warszawy” - przylgnęło do Zdzisława Jeziorańskiego na wieki wieków. Zrobiony ostatnio w konwencji wojennego thrillera film „Kurier” Władysława Pasikowskiego tylko ów stereotyp pogłębia.Tymczasem Nowak zasłynął nie tylko kurierskimi misjami. Przez 24 lata był nie mniej…
Kategoria Biografie
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Jan Nowak, „Legendarny Kurier z Warszawy” – przylgnęło do Zdzisława Jeziorańskiego na wieki wieków. Zrobiony ostatnio w konwencji wojennego thrillera film „Kurier” Władysława Pasikowskiego tylko ów stereotyp pogłębia.Tymczasem Nowak zasłynął nie tylko kurierskimi misjami.

Przez 24 lata był nie mniej legendarnym dyrektorem rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, a w trzeciej ćwiartce swego życia osiadł nad Potomakiem. W Waszyngtonie Nowak stał się instytucją, jednoosobowym ambasadorem spraw polskich. Doczekał niepodległości, wprowadzał Polskę do NATO, triumfalnie powrócił do kraju na stałe po 57 latach wygnania, orędował za naszym członkostwem w UE.

Nowak, kurier, radiowiec, dziennikarz i publicysta, z żelazną konsekwencją trzymał się faktów. I właśnie fakty warto przypomnieć. To książka o człowieku, który z działalności publicznej czerpał osobiste szczęście. Jako powojenny emigrant mógł przecież kontynuować karierę naukową, jak Jan Karski, czy zająć się nauką i biznesem, jak inny kurier Jerzy Lerski. Dokonał świadomego wyboru i jak mówił mi słabym już głosem – był z tego wyboru rad.

Przed śmiercią powtarzał, że największym niebezpieczeństwem dla Polaków są sami Polacy.

Mówił: – Boję się polskiego indywidualizmu, tego, że każdy Polak to minister bez teki. Przecież dlatego straciliśmy niepodległość, że szlachta nie chciała płacić podatków na obronę! Boję się naszego charakteru, który wolność zamienia w anarchię, i anarchii, która doprowadza do upadku państwa. Największą moją troską jest, by Polacy wytrzymali własny sukces, by odnieśli zwycięstwo nad samymi sobą!

O autorze

Jarosław Kurski

Jarosław Kurski (ur. 1963) Zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”,…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 448
Data premiery 08.05.2019
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326828553

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 4.4MB, MOBI - 5.3MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
ISBN 978-83-268-2881-2,978-83-268-2882-9