Nowość

Jerzy Porębski, Wojciech Fusek GOPR. Na każde wezwanie

  • Seria:  
Góry zajmują ułamek powierzchni Polski, ale co roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwa garstka ratowników. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Gdy pogoda lub…
Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Format 170 x 220 mm
Więcej szczegółów
GOPR opis okładkowy (DOCX, 14kB) Pobierz
Gopr_okladka_plaska (JPG, 2MB) Pobierz
model_Gopr_lewy (PNG, 3MB) Pobierz
model_Gopr_prawy (PNG, 3MB) Pobierz
Gopr_okladka_tyl (JPG, 2MB) Pobierz

Góry zajmują ułamek powierzchni Polski, ale co roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwa garstka ratowników. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Gdy pogoda lub noc zganiają turystów do schronisk albo w doliny, oni ruszają do góry po tych, którym nie udało się zejść. Świetni narciarze, wspinacze, mistrzowie jazdy śnieżnym skuterem i quadem, ale też medycy, piloci, przewodnicy. Czy wiemy o nich wszystko?

Jak są zorganizowani? Jak wygląda praca w Bieszczadach, a jak w Sudetach? Jak zostać ratownikiem i czy pies ma czego szukać w GOPR? Kto nigdy nie powinien zgłaszać się do służby? Oprócz mrożących krew w żyłach opisów akcji Wojciech Fusek i Jerzy Porębski dają czytelnikom poczucie obcowania z ratowniczą bracią twarzą w twarz.

„GOPR. Na każde wezwanie” to książka, która ukazuje się na rynku w jubileuszowym, 70 roku istnienia GOPRu i pokazuje fascynującą historię tej organizacji przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych, czasem mniej znanych akcji ratunkowych w wielu polskich górach. Autorzy Wojtek Fusek i Jerzy Porębski ubarwili opowieść wieloma anegdotami, które osadzili na tle historycznym.

Książkę powinien przeczytać każdy, kto chodzi w góry, by wiedzieć, jak dbać i swoje bezpieczeństwo, popełniać mniej błędów, a ratowników spotykać tylko pod dachem schroniska. Ci, którzy wolą podziwiać góry z daleka znajdą tu rzetelną porcję faktów i wciągających opowieści, wykraczających daleko ponad 1000 m n.p.m.

O autorze

Jerzy Porębski

Agent literacki i współautor książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii, miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami.

Wojciech Fusek

Przez 26 lat dziennikarz i redaktor „Gazety Wyborczej”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował do połowy lat 90. Dziewięć lat szefował „Gazecie Stołecznej” i nadzorował redakcje lokalne.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Format 170 x 220 mm
Liczba stron 424
Data premiery 07.09.2022
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326838675

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 11.8MB, MOBI - 12.6MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-4036-4

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 680.4MB
Zabezpieczenie brak
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2022
ISBN 978-83-268-4049-4