Tomasz Stawiszyński Co robić przed końcem świata. oprawa twarda

  • Seria:  
Za motto do tej książki mogłoby służyć hasło, które w latach dziewięćdziesiątych towarzyszyło kampanii reklamowej filmu Matrix. Miało ono postać pytania: czy kiedykolwiek wydawało ci się, że z tym światem jest coś nie tak? Domyślna odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Powszechne…
Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
co_robic_przed_plaska.jpg (JPG, 798kB) Pobierz
co_robic_przed_tyl.jpg (JPG, 1MB) Pobierz
model_Co_zrobic_lewy_KS.jpg (JPG, 199kB) Pobierz
model_Co_zrobic_prawy_KS.jpg (JPG, 183kB) Pobierz

Za motto do tej książki mogłoby służyć hasło, które w latach dziewięćdziesiątych towarzyszyło kampanii reklamowej filmu Matrix. Miało ono postać pytania: czy kiedykolwiek wydawało ci się, że z tym światem jest coś nie tak? Domyślna odpowiedź jest oczywiście twierdząca.

Powszechne zwłaszcza dzisiaj, kiedy światem nieustannie wstrząsają kolejne kryzysy. Kiedy rozpadają się kolejne z pozoru nienaruszalne struktury życia społecznego. I kiedy perspektywa takiej czy innej apokalipsy – na skutek zmian klimatu, wojny nuklearnej, wielkiej pandemii albo buntu biednych przeciwko bogatym – wydaje się więcej niż prawdopodobna. Jeśli dodamy do tego media społecznościowe i internet, które zamiast – jak o tym niegdyś marzono – sprzyjać budowie globalnej wspólnoty, wzmacniają tylko nasze naturalne tendencje do zamykania się w niewielkich totemicznych plemionach bańkach, krajobraz robi się jeszcze bardziej problematyczny.

Ta książka bierze się z przekonania, że właśnie w takim świecie – ba, nade wszystko w takim – dystans, niespieszna analiza unikająca łatwych utożsamień i zbiorowych odruchów są potrzebne co najmniej tak samo jak maseczki w czasie pandemii. Bo choć w erze obrazu, emotikonu i bezzwłocznego działania myślenie i rozumienie nie cieszą się specjalną estymą – nic bez nich nigdy nie zmienimy na lepsze, nie będziemy bowiem wiedzieć, co by należało zmienić i dlaczego.

O autorze

Tomasz Stawiszyński

Tomasz Stawiszyński Filozof, eseista, autor bestsellerowej książki „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii” (2013). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii,…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 360
Data premiery 20.01.2021
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326845789

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 512.5kB, MOBI - 1.0MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3421-9

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 698.7MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3676-3