Paula Szewczyk Ciała obce. Opowieści o transpłciowości

  • Seria:  
Życie nie może się ograniczać tylko do tego, że jestem transpłciowa. Wolałabym słyszeć pytania „jak się masz?” i „co słychać?”, jakie zadaje się wszystkim innym ludziom. Dla nauki transpłciowość nie jest już zagadką, a dla psychiatrii nie jest „chorobą”. Ale…
Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów
99740_3.jpg (JPG, 31kB) Pobierz
99740_2.jpg (JPG, 61kB) Pobierz
Ciała obce – opis (DOC, 26kB) Pobierz
Paula Szewczyk (JPG, 248kB) Pobierz

Życie nie może się ograniczać tylko do tego, że jestem transpłciowa. Wolałabym słyszeć pytania „jak się masz?” i „co słychać?”, jakie zadaje się wszystkim innym ludziom.

Dla nauki transpłciowość nie jest już zagadką, a dla psychiatrii nie jest „chorobą”. Ale w społeczeństwie osoby, które uświadomiły sobie, że urodziły się w ciele niepasującym do tego kim są, wciąż pozostają niezrozumiałe i obce.

Książka Pauli Szewczyk pozwala je zrozumieć, zbliżyć się do nich tak bardzo, że zaczynamy słyszeć ich wyznania i dramaty, choć wyrażane są szeptem. Słyszymy Stasia, który zanim wyprowadził się z domu, prowadził podwójne życie – wśród znajomych był sobą, dla rodziców pozostawał “córką”. Słyszymy Kornela zmagającego się ze stanami lękowymi, depresją i myślami samobójczymi – chłopaka, którego w szpitalu psychiatrycznym wysłano na oddział dla młodych kobiet. Słyszymy Tima, usiłującego nie tylko ułożyć się z ciałem, które mu doskwiera, ale i z losem migranta. Przyjechał do Polski, bo w rodzinnej Białorusi osobom takim jak on żyć jest jeszcze trudniej. Słyszymy i Klarę, usiłującą przezwyciężyć lęk graniczący z obsesją, że ktoś odkryje zmianę danych w jej dowodzie i dla otoczenia nigdy nie będzie kobietą. Słyszymy także wiele innych głosów, dzięki którym każda z osób występujących w książce staje się nam bliska.

Bohaterkami i bohaterami „Ciał obcych” są osoby transpłciowe, ale też ich partnerzy, partnerki oraz rodzice. Tacy, którzy wciąż nie pogodzili się z faktem, że ich ukochany syn wcale nie jest chłopcem czy ci, którzy tożsamość dziecka zaakceptowali łatwo, choć rodzicielskie wsparcie to za mało, by dziecku chciało się żyć.

Ale jest to też opowieść pełna miłości i wiary w to, że przełamanie bariery nieakceptacji i niezrozumienia to tylko kwestia czasu. Czytający książkę Pauli Szewczyk mają szansę przekroczyć tę barierę już teraz.

O autorze

Paula Szewczyk

Paula Szewczyk

Reporterka i dziennikarka, podejmuje tematy społeczne. Nominowana do nagrody Grand Press, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Journalists Excellence Awards. Autorka książki „Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”,

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Reportaż, dokument, publicystyka
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 288
Data premiery 22.03.2023
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326841439

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 546.9kB, MOBI - 1.0MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
ISBN 978-83-268-4188-0

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 313.2MB
Zabezpieczenie brak
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
ISBN 978-83-268-4212-2