26 lutego 2019

Zbiór reportaży Łukasza Pilipa „Podwórko bez trzepaka” już w księgarniach!

„Podwórko bez trzepaka” - „Reportaże Łukasza Pilipa rozbijają w pył bezrefleksyjnie powielane przekonania, że lata dzieciństwa są cudowne i beztroskie...”

Udostępnij post

13 lutego ukazała się debiutancka książka Łukasza Pilipa „Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa” – to zbiór poruszających reportaży, których bohaterami są „dorosłe” dzieci, często niewidoczne dla państwa i otoczenia. Reporter oddaje im głos.

Czego chcą dzisiejsze dzieci?

Maciek wolałby, żeby koledzy nie przezywali go od dziecka kaleki Łukasz marzy o zdrowiu, ale twierdzi, że jego marzenia są jak dinozaury, czyli duże i wymarłe.  Nel, która dorasta na oceanach, czasami tęskni za lądem i mamą. Inny Maciek, geniusz z autyzmem, ma dość bycia dla innych zwierzęciem w cyrku. Krystian wytatuował sobie na kolanach dwie kropki – bo nigdy nie uklęknie przed policją ani sądem. Ale spełnienie tych próśb nie wystarczy. Dzieci chcą więcej – dostępu do ucha dorosłego. Posłuchajmy ich. 

Reporter lekko przykucnął, ma wzrok na wysokości metra, czasem półtora, od ziemi. Patrzy na świat tak, jak jego bohaterowie – dzieci. A przecież reportaż, którego bohaterem nie jest dorosły, to zawsze ryzyko. Łatwo tu o przekroczenie granic, naruszenie intymności, krzywdę, która zostanie na resztę życia. Pilipowi udało się, dzięki powściągliwości i empatii, ustrzec przed tymi zagrożeniami. I pokazać, jak trudno jest dziś być dzieckiem. Ta książka to wielka lekcja uważności dla tych, którzy im towarzyszą. I punkt wyjścia do rachunku sumienia dorosłych.
Magdalena Kicińska, reporterka

Niezwykle poruszające reportaże Łukasza Pilipa rozbijają w pył bezrefleksyjnie powielane przekonania, że lata dzieciństwa są cudowne i beztroskie.. Książka stawia wiele pytań dotyczących dorastania, nie podsuwając prostych odpowiedzi i skłaniając do refleksji nad tym, jakie warunki wchodzenia w życie tworzymy naszym dzieciom.
dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy

fot. Dawid Żuchowicz

Łukasz Pilip (rocznik 1991) – Pochodzi z Połczyna-Zdroju. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Pieniądze na nią zarobił w kasynie w Las Vegas. Stały współpracownik „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Laureat Festiwalu Wrażliwego w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy”.

 

20 lutego (środa) godz. 19 Faktyczny Dom Kultury w Warszawie

28 lutego (czwartek) godz. 18 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

6 kwietnia (sobota) godz. 16 Gdyńskie Centrum Filmowe, Festiwal Wrażliwy

18 marca (poniedziałek) godz. 19 Teatr Nowy, Trzecia Scena