27 lutego 2019

Polska premiera „Przed końcem zimy” Bernarda MacLaverty'ego

Małą, delikatną powieść o starym małżeństwie zagubionym w obcym mieście czyta się tak, jakby od przetrwania tej jednej miłości zależały losy całego świata.

Udostępnij post

Bernard MacLaverty
Przed końcem zimy
Przekład Jarek Westermark
Audiobook czyta Joanna Moro

Pierwsza od 16 lat powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich

W powieści „Przed końcem zimy” Bernard MacLaverty kreśli czuły i głęboki obraz starszego małżeństwa w zimowej podróży do Amsterdamu. Wędrując pośród malowniczych kanałów i przesiadując w amsterdamskich pubach Gerry i Stella wydają się jedną z tych par, które już dawno temu nauczyły się czytać sobie w myślach. Ale przenikliwy wiatr znad Morza Północnego potrafi rozwiać pozory szczęścia i wyciągnąć na wierzch inne tęsknoty. Gerry i Stella będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy krótka zimowa przerwa nie oznacza tak naprawdę końca ich małżeństwa? I czy w życiu pełnym doświadczeń oraz pokonanych przeciwności jest jeszcze miejsce na kolejną wielką zmianę? 

W przygotowaniu ekranizacja w reżyserii Johna Crowleya, twórcy filmów „Brooklyn” (na podstawie powieści Colma Tóibína) i „Szczygieł” (na podstawie powieści Donny Tartt). 

Dlaczego MacLaverty nie zyskał jeszcze statusu jednego z cudów świata? Jego nowa powieść będzie moim świątecznym prezentem dla samej siebie
– Hilary Mantel, dwukrotna zdobywczyni Man Booker Prize

Bernard MacLaverty bierze pod mikroskop małżeństwo z długim stażem. Czy kilkadziesiąt lat wystarczy, żeby poznać drugą osobę na wylot? A może jej prawdziwa natura ginie pod gładkimi, wypracowanymi rytuałami wspólnego życia? Mądra, poruszająca książka, osadzona we wspaniale melancholijnych plenerach zimowego Amsterdamu. 
– Olga Wróbel, „Kurzojady”

Małą, delikatną powieść o starym małżeństwie zagubionym w obcym mieście czyta się tak, jakby od przetrwania tej jednej miłości zależały losy całego świata.
– Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”

fot. Robert Burns

Bernard MacLaverty urodził się w Belfaście w 1942 roku. Dziesięć lat pracował jako asystent medyczny w laboratorium na wydziale anatomii w Belfaście. W 1975 z żoną i dziećmi przeniósł się do Szkocji, gdzie poświęcił się pracy literackiej. W 1980 wydał swoją pierwsza powieść „Lamb”, która zyskała duży rozgłos. Obecnie mieszka w Glasgow i prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytecie w Aberdeen. Opublikował 4 zbiory opowiadań i 5 powieści. Jest również autorem wielu adaptacji swoich tekstów – dla radia, telewizji, kina i opery. Napisał scenariusz i wyreżyserował krótkometrażowy film oparty na wierszu S. Heaneya pt. Bye-Child – film otrzymał szkocką nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera-debiutanta oraz nominację w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

„Bernard MacLaverty, »Przed końcem zimy«. Starannie zaplanowana przyjemność” – Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”

„»Przed końcem zimy« Bernard MacLaverty – recenzja PRZEDPREMIEROWA” – Wielkibuk.pl, blog literacki

„Już 27 lutego nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się świetna książka i koniecznie musicie po nią sięgnąć. Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego. „Przed końcem zimy” to opowieść o sprawach zwykłych, przeciętnych, takich które zdarzają się codziennie i dotyczą większości z nas” – fragment recenzji osinskipoludzku.blogspot.com

„Kameralna i przejmująca opowieść o tym, co naprawdę znaczy wzięcie odpowiedzialności za siebie na całe życie. O związku w rozpadzie, ale także o silnym przekonaniu, że jest się dla siebie stworzonym, sobie potrzebnym i przynależnym do siebie ze względu na bagaż doświadczeń, ale także okoliczności i czas, w jakich relacja się zacieśniała” – krytycznymokiem.blogspot.com o „Przed końcem zimy”