27 lutego 2019

Brytyjczycy na dziejowym zakręcie

Reportaże Mileny Rachid Chehab

Udostępnij post

Milena Rachid Chehab
Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym

Dlaczego kamerdyner musi umieć rolować pergamin? Czy gwiazda cyrku Monty Pythona John Cleese zgodził się uświetnić przemową chrzciny kota? Czyj głos wypowiada słynne „Mind the gap” w londyńskim metrze i dlaczego ten sam głos można usłyszeć w holenderskim pisuarze? Jak umówić się na spotkanie z właścicielem najbardziej tajemniczej destylarni whisky i czy nie żałuje, że porzucił Antarktydę dla szkockiej single malt? O jakiej Wielkiej Brytanii marzą islamski fundamentalista, walijski separatysta i angielski narodowiec?

Chyba każdy zna kogoś, kto mieszka w Wielkiej Brytanii, zwiedzał Londyn albo chociaż oglądał „Downton Abbey”. Ale czy na pewno znamy ten kraj i czy go rozumiemy? Milena Rachid Chehab od kilkunastu lat z bliska przygląda się Brytyjczykom, najpierw jako studentka w Londynie, a od kilkunastu lat jako dziennikarka i korespondentka z Wysp.

W tej książce opisała spotkania, których nie sposób zapomnieć – z tymi znanymi i zwykłymi, jak artysta, który uważa, że w kraju napięć i podziałów nie wypada się kłócić o pieniądze, pastor, który uchronił kościół przed zamknięciem, otwierając w nim kawiarnię, czy polska psycholożka, która zorientowała się, że część jej klientów wspiera Brexit.

Jeśli ktoś myśli, że Brytyjczycy są flegmatyczni, potrafią rozmawiać głównie o pogodzie a ich najciekawsze zajęcie to popołudniowa herbatka, czeka go niespodzianka. Autorka zabiera nas w podróż różnych kolorach i odcieniach brytyjskości, które układają się we współczesny portret tej starej monarchii na poważnym, dziejowym zakręcie. A wszystko to z prawdziwym brytyjskim humorem.

Co za jazda! Milena karmi szczęśliwe kury w Cotswolds, rozmawia z Johnem Cleesem, podlondyńskim seksedukatorem, dowcipnym dżihadystą i spełnionym butlerem. I nie tylko. Jeśli kiedykolwiek próbowaliście zrozumieć, co naprawdę dzieje się za Angielskim Kanałem, koniecznie sięgnijcie po tę wnikliwą i zabawną książkę.
Ewa Winnicka

Milena Rachid Chehab – ur. 1983. Dziennikarka dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii wywiad, od niedawna redaktorka. Ukończyła MISH na Uniwersytecie Warszawskim, przez rok studiowała również na Kingston University w Londynie. Od kilkunastu lat pisze o Wielkiej Brytanii, głównie na łamach Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów i Przekroju. Mieszka w Warszawie i Lublinie.