Sonny Boy

14 marca 2024

Wydawnictwo Agora polskim wydawcą "Sonny Boy" Ala Pacino

Udostępnij post
Sonny Boy

Wydawnictwo Agora polskim wydawcą wspomnień jednego z najbardziej kultowych aktorów w historii kina – Ala Pacino. Książka pt. „Sonny Boy” zawierająca wspomnienia Al Pacino ukaże się w Stanach Zjednoczonych nakładem Penguin Press 8 października 2024 r. Polskim wydawcą tytułu będzie Wydawnictwo Agora. „Sonny Boy” ukaże się w Polsce z oryginalnym tytułem i w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego w listopadzie 2024 roku.

W książce aktor opowie m.in. o swoim dzieciństwie w południowym Bronksie, wczesnych artystycznych fascynacjach, narodzinach pasji do aktorstwa i nauce w High School of Performing Arts w Nowym Jorku, w której znalazł się dzięki nauczycielowi, który dostrzegł jego talent, a także o pracy w awangardowym nowojorskim teatrze oraz innych dorywczych zajęciach, których potrzebował, aby zarobić na życie.

Bardzo się cieszymy, że udało nam się zdobyć prawa do autobiografii “Sonny boy” i że trafi ona właśnie do naszego portfolio, w którym znajdują się biografie wybitnych postaci ze świata filmu i sztuki

Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora

„Sonny boy” będzie jednak opowieścią nie tylko o życiu artystycznej bohemy Nowego Jorku, ale także poruszającą historią chłopaka wychowanego przez kochającą, ale zmagającą się z chorobą psychiczną matkę i przez jej rodziców, po tym jak rodzinę opuścił ojciec. Al Pacino poznał prawdziwe życie nowojorskich ulic, których społeczność stała się jego siłą – aktorstwo zaś stało się jego kołem ratunkowym i pozostało nim zarówno w czasach biedy, jak i bogactwa, w bólu i w radości.

Napisałem „Sonny Boy”, aby wyrazić to, co widziałem i przez co przeszedłem w życiu – powiedział 83-letni Al Pacino w wywiadzie dla „People”. To było niezwykle osobiste i odkrywcze doświadczenie – zastanowić się nad tą podróżą i nad tym, na co aktorstwo mi pozwoliło i jakie światy otworzyło przede mną.

„Sonny Boy” to pamiętnik człowieka, który niczego się nie obawia i nie ma nic do ukrycia. To opowieść o głębokiej i prawdziwej, nigdy nieutraconej, miłości do aktorstwa.

Al Pacino był dziewięciokrotnie nominowany do Oscara, m.in. za takie filmy, jak „Ojciec chrzestny”, „Pieskie popołudnie” i „Irlandczyk”. Zdobył Oscara w 1992 roku za rolę podpułkownika Franka Slade’a w „Zapachu kobiety”, a także cztery Złote Globy (nominowany był dziewiętnaście razy) i dwie nagrody Tony (był trzykrotnie nominowany). Jest także laureatem takich wyróżnień jak Kennedy Center Honor, American Film Institute Lifetime Achievement Award oraz National Merit of Arts od prezydenta Baracka Obamy i Nagrody Złotego Globu Cecil B. DeMille Award za całokształt twórczości w kinie.