https://trello.com/c/qBrAsW6T/370-mobile-obs%C5%82uga-po-zakupie Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia - Wydawnictwo Agora

29 marca 2021

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia

Zapowiedź premiery nowej książki Magdaleny Grzebałkowskiej

Udostępnij post

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj. 

„Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”
Magdalena Grzebałkowska
Premiera 19 maja 2021

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. 

Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

„Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” już w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl i publio.pl

Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) − polska pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku Magdalena Grzebałkowska została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży „1945. Wojna i pokój”. Za wydrukowany w „Dużym Formacie” tekst „Śpiewać, hitlerówy!”, który wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W tym też roku książka Grzebałkowskiej otrzymała Nagrodę im. Torańskiej za „wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei”.