"Juliusz" nagroda

24 października 2023

Wojciech Orliński otrzymał Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz" za książkę "Kopernik. Rewolucje"

Udostępnij post
"Juliusz" nagroda

Wojciech Orliński został nagrodzony w Rybniku Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz” za biografię Mikołaja Kopernika, astronoma, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”.

Uroczystość przyznania nagrody odbyła się 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, podczas 54. Rybnickich Dni Literatury. W kapitule Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zasiadali: pisarka i aktywistka Anna Cieplak, krytyczka literacka i felietonistka Agata Passent, szefowa redakcji kultury w Radiu Katowice Ewa Niewiadomska, tłumacz, pisarz i publicysta, były rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tadeusz Sławek oraz Zbigniew Kadłubek – profesor UŚ, komparatysta, tłumacz, eseista i były dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Sekretarzem nagrody jest Jan Baron.

Wojciech Orliński otrzymał statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł.

Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl

To moja pierwsza nagroda. Bardzo dziękuję władzom miasta za to, że urządziły ten konkurs. To najpiękniejszy październik mojego życia! Nie wiem, co powiedzieć, muszę wykonać zaraz wiele telefonów

Wojciech Orliński
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl

Nagrodziliśmy Wojciecha Orlińskiego, który wybór bohaterów i swoją metodę pisania o tychże bohaterach wypracował już wcześniej. Orlińskiego nie brzydzą, a nawet fascynują tzw. nauki ścisłe (…)
Biografia Kopernika napisana przez Orlińskiego jest trochę jak serial historyczny, trochę jak historia wojenna czy szpiegowska. – Spoziera z niej na nas czasem Orliński pisarz, a czasem Orliński belfer, który stara się łączyć świat humanistów z matematykami, astrofizykami i historykami idei – mówiła Passent. Dodała, że autor wykorzystał – jak to mówią na Zachodzie – popularną tam w pisaniu metodę „science and society” (nauka i społeczeństwo). – Przyjmij nasze serdeczne gratulacje i tłumacz nam nadal „what’s the matter with the universe”.

fragment laudacji Agaty Passent, przedstawicielki kapituły konkursu

Kopernik symbolizuje pewne wartości, które warto dzisiaj przypominać. Jedną z nich jest jest jest naukowe podejście do świata. Kopernikowi przy pomocy metod matematycznych udało się stworzyć model, który następnie został potwierdzony doświadczalnie. To przykład ogromnego triumfu rozumu – nie dysponując tymi wszystkimi narzędziami, które mamy dzisiaj, dokonać takiego niesamowitego odkrycia. Imponuje mi także honor, szlachetność i prawość Kopernika, który – w momencie, w którym wybucha wojna polsko-krzyżacka – postanawia zostać i bronić Olsztyna, mimo że większość jego kolegów z warmińskiej kapituły po prostu przeniosła się do Gdańska. To, że Kopernik został, miało ogromny wpływ na przebieg wojny. Gdyby Krzyżacy zajęli miasto, mapa świata wyglądałaby inaczej. A poza tym Kopernik był po prostu sympatycznym, fajnym gościem, mówiąc językiem współczesnym. Parę osób odnotowało, więc są na to dowody, że miło się z nim rozmawiało i spędzało czas – fragment wypowiedzi Wojciecha Orlińskiego dla Gazety Wyborczej.

Cały artykuł dostępny na wyborcza.pl Katowice.