"Chłopi"

23 października 2023

"Chłopi" - Władysław Stanisław Reymont

Udostępnij post
"Chłopi"

Nowe, ekskluzywne wydanie nagrodzonego Noblem dzieła Władysława Stanisława Reymonta. „Chłopi” zawierają ilustracje kadrów z filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchmana i Hugh Welchmana.

Życie zgodne ze zmieniającymi się porami roku, kultem ziemi i sezonowymi pracami w polu. Na tle tego unikatowego mikroświata wiejskiej wspólnoty rozgrywają się losy Macieja Boryny, jego dzieci, a także pięknej, młodej i tajemniczej Jagny.

„Chłopi” to nie tylko obraz wiejskiej codzienności i malownicze opisy przyrody, lecz przede wszystkim historia tragicznej miłości i pożądania, ukazująca reguły życia w małej społeczności, w której każdy zajmuje określone miejsce, a wyjście poza ramy hierarchii grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Nowe wydanie najsłynniejszego dzieła Reymonta towarzyszy filmowi „Chłopi” w reżyserii DK Welchmana i Hugh Welchmana, zrealizowanemu w technice animacji malarskiej podobnie jak poprzednia produkcja studia BreakThru Films, okrzyknięty arcydziełem „Twój Vincent”.

Film powstał na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój prozy Reymonta. Na ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski, a kadry z filmu znajdują się w nowym wydaniu powieści jako kolorowe ilustracje na siedmiu specjalnych składkach.

Film „Chłopi” zachwycił publiczność i krytyków na festiwalu w Toronto oraz w Gdyni i został polskim kandydatem do Oscara. Po tygodniu od premiery film obejrzało ponad 300 tysięcy widzów. Zagraniczne media dają duże szanse polskiemu kandydatowi do Oscara na nominację do tej najważniejszej nagrody filmowej. Trwają również prace nad anglojęzyczną wersją filmu – pierwszą piosenkę nagrała Katie Melua