WALKA NASZEGO ŻYCIA

20 września 2022

"WALKA NASZEGO ŻYCIA" - KSIĄŻKA JULII MENDEL, RZECZNICZKI WOŁODYMYRA ZEŁENSKIEGO

Udostępnij post
WALKA NASZEGO ŻYCIA

28 września ukażą się wspomnienia Julii Mendel – byłej rzeczniczki prasowej Wołodymyra Zełenskiego zatytułowane „Walka naszego życia”. Polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Lipy ukazuje się dwa tygodnie po amerykańskiej i światowej premierze książki.

Kiedy ukraińska dziennikarka Julia Mendel otrzymała telefon z propozycją pracy dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, nie miała pojęcia, co ją czeka.

W swojej szczerej i poruszającej relacji była rzeczniczka prasowa Zełenskiego opowiada historię jego nieprawdopodobnej kariery od popularnego komika do prezydenta Ukrainy. I to z najbliższej perspektywy. Jako świadek siedzący w pierwszym rzędzie, Mendel uczestniczyła w wielu kluczowych wydarzeniach poprzedzających rosyjską inwazję w 2022 r. Brała udział w spotkaniach Zełenskiego z Putinem i z innymi przywódcami europejskimi, odwiedzała linię frontu w Donbasie, odpowiadała na pytania prasy po słynnych rozmowach telefonicznych między Donaldem Trumpem a Zełenskim, które doprowadziły do pierwszego impeachmentu amerykańskiego prezydenta. Doświadczyła też na własnej skórze wielokrotnych ataków Kremla mających na celu zdyskredytowanie Zełenskiego z pomocą dezinformacji i kłamstw szerzonych przez armię botów i trolli.

Mendel była też jednym z najbliższych świadków wysiłków Zełenskiego, by wydobyć Ukrainę z cienia sowieckiej przeszłości i przemienić ją w tętniącą życiem europejską demokrację. Autorka rzuca światło na ogromne problemy gospodarcze, z jakimi boryka się Ukraina, oraz na skorumpowanych oligarchów, którzy działają w porozumieniu z Rosją.

Pisząc przy dźwiękach eksplozji rosyjskich bomb, Julia Mendel opisuje wojenną codzienność 2022 roku, m.in. swoje pożegnanie z narzeczonym (obecnie mężem), który jak wielu innych ukraińskich mężczyzn wyrusza na front. Rysuje mapę drogową, która pomaga zrozumieć wojnę Rosji z Ukrainą, wskazując na ludzi, miejsca i wydarzenia, które przygotowały scenę dla rosyjskiej inwazji. Widzimy jest oczami nie tylko Ukrainę, w której dorastała, ale także wojnę, która, jak ostrzega autorka, nie zatrzyma się na granicach Ukrainy. W tej opowieści o Zełenskim, Ukrainie i jej niezwykłych ludziach, Julia Mendel przypomina o ogromnym znaczeniu prawdy i ludzkich wartości, które stają się szczególnie istotne w tych mrocznych czasach.

Znaczną część swej książki Julia Mendel, znana jako była rzeczniczka prasowa Wołodymyra Zełenskiego pisała w tragicznym czasie, kiedy na jej kraj spadały bomby Putina, kiedy jej rodzinny Chersoń, gdzie mieszkają rodzice, znalazł się pod okupacją, kiedy rozstawała się z idącym na front narzeczonym. Dramat kraju, dramat osobisty sprawił, że mogła dać bardzo wyrazisty, emocjonalny obraz nieszczęścia a także upartej walki swojego narodu i portret prezydenta, który z komika stał się mężem stanu w czasach, kiedy politycy zwykle idą w przeciwnym kierunku. Mendel okiem bystrej świadkini obserwuje zmagania dynamicznego młodego (43-letniego) Zełenskiego ze „zmurszałym” 70-letnim Putinem i jego zacofanym otoczeniem. Zmagań na wielu frontach – walki zbrojnej czy propagandowej, ale też zmagań z korupcją, gotowymi przehandlować kraj oligarchami. Mendel pisze o „naszej” walce. Ale ta wojna jest „nasza” nie tylko dla Ukraińców. Bo oni i ich przywódca toczą z anachroniczną, podstępną i mściwą Rosją Putina bój także o nasze życie, nasze perspektywy, nasz świat. Wacław Radziwinowicz, były korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji, autor książek „Creme de la Kreml” i „Gogol w czasach Google’a”

Dzieląc się własną historią, Julia Mendel otwiera dla nas okno, przez które możemy zobaczyć duszę współczesnej Ukrainy.Gayle Tzemach Lemmo, autorka notowanej na liście bestsellerów „New York Timesa” książki „The Daughters of Kobani”

Kim jest Wołodymyr Zełenski? Niewiele osób, które piszą o ukraińskim prezydencie i jego zaskakującym awansie, najpierw na szczyt ukraińskiej polityki, a potem do rangi najpopularniejszego w Ameryce zagranicznego przywódcy, zna go tak dobrze jak Julia Mendel. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dzisiejszą Ukrainę i wartości, o które walczy naród ukraiński.Serhii Plokhy, profesor historii Ukrainy na Uniwersytecie Harvarda, autor książek „Wrota Europy. Historia Ukrainy” oraz „Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy”

W szczerej i przenikliwej „Walce o nasze życie” Mendel opowiada porywającą historię dojrzewania Ukrainy w najbardziej makabrycznych okolicznościach.Marci Shore, profesor historii na Uniwersytecie Yale, autorka książki „Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie”

Julia Mendel – ukraińska dziennikarka, w latach 2019–2021 była rzeczniczką prasową prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ma ogromne doświadczenie w pracy w telewizji i prasie. Współpracowała z takimi redakcjami i instytucjami, jak „New York Times”, „Politico Europe”, Atlantic Council, „VICE News”, „World Affairs” i „Der Spiegel”. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę publikuje w dzienniku „Washington Post” i relacjonuje sytuację w swoim kraju w kanałach telewizyjnych CNN, MSNBC, Fox News i innych. Mieszka w Kijowie z mężem Pawłem Kuchtą i dwoma kotami, Marusią i Chuliganem.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Mendel, które poprowadzi Wiktoria Bieliaszyn. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.