przesłanie z ukrainy

17 lutego 2023

"Przesłanie z Ukrainy"– książka cegiełka

Udostępnij post
przesłanie z ukrainy

SŁOWA CZŁOWIEKA. PRZESŁANIE NARODU.
Przemówienia Wołodymyra Zełenskiego.

22 lutego, tuż przed rocznicą zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę ukaże się książka „Przesłanie z Ukrainy” Wołodymyra Zełenskiego w tłumaczeniu Jerzego Wołk-Łaniewskiego.

To zbiór najmocniejszych przemówień Wołodymyra Zełenskiego z czasu wojny (oraz jedno Ołeny Zełenskiej), osobiście przez niego wybranych, aby opowiedzieć historię narodu ukraińskiego. To opowieść o kraju mężnie broniącym się przed rosyjską agresją. To także historia narodu przewodzącego światu w zmaganiach o demokrację. Przede wszystkim zaś jest to wołanie skierowane do społeczności międzynarodowej, aby stanąć po stronie wolności. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Cały dochód z książki – zarówno prezydenta Zełenskiego, jak i wydawcy – trafi na konto inicjatywy United24, stworzonej przez Wołodymyra Zełenskiego w celu zebrania funduszy na pomoc Ukrainie. Więcej informacji na stronie u24.gov.ua

WSPIERAJ WOLNOŚĆ

Nie zapominajcie o Ukrainie. Nie znużcie się Ukrainą. Nie pozwólcie, by nasza odwaga „wyszła z mody”. Wspieranie Ukrainy to nie trend, to nie mem ani nie wyzwanie internetowe. To nie moda, która ma błyskawicznie rozejść się po świecie, a potem równie błyskawicznie przeminąć.

Październik 2022, wstęp do „Przesłania z Ukrainy”
Przeczytajcie kilka fragmentów przemówień Wołodymyra Zełenskiego:

Wolność nie polega na tym, by mieć wolne od kajdan ręce. Wolność polega
na tym, by mieć wolne od kajdan umysły.

Przemówienie w Dniu Godności i Wolności
Kijów, 21 listopada 2021 roku

Europejskość zaczyna się w każdym z nas. Wybraliśmy ścieżkę, która prowadzi do Europy, lecz Europa nie leży „gdzieś tam”. Europa jest tu, w umyśle. A kiedy pojawi się tam, pojawi się też wszędzie w Ukrainie. Oto nasze wspólne marzenie.
Przemówienie inauguracyjne przed Radą Najwyższą Ukrainy
Kijów, 20 maja 2019 roku

Historia nie jest sprawiedliwa. To nie my zaczęliśmy tę wojnę. Ale to my musimy ją zakończyć. I w tym celu jesteśmy gotowi podjąć dialog.
Przemówienie inauguracyjne przed Radą Najwyższą Ukrainy
Kijów, 20 maja 2019 roku

Są ziemie, gdzie utraciliśmy to, co najważniejsze: umysły ludzi, którzy tam mieszkają. I musimy je odzyskać. Przez lata władze nie zrobiły nic, by mieszkańcy Krymu i Donbasu poczuli się Ukraińcami; by zrozumieli, że nie są obcymi, lecz jednymi z nas.
A nawet gdyby otrzymali dziesięć różnych paszportów z dziesięciu różnych krajów, nic by to nie zmieniło. O byciu Ukraińcem nie decyduje linijka w paszporcie. Ukraińcem jest się tu, w sercu.

Przemówienie inauguracyjne przed Radą Najwyższą Ukrainy
Kijów, 20 maja 2019 roku

Nikt z Was nie może czuć się bezpiecznie, gdy w Ukrainie toczy się wojna. Gdy wojna toczy się w Europie.
Uznanie, że sytuacja w naszym kraju nie dotyczy Was i nigdy Was nie dotknie, byłoby fatalnym błędem. Kiedy patrzy się na świat z globalnej perspektywy, nie można odwracać wzroku od takich „drobnostek”. Taki właśnie pogląd położył podwaliny pod obydwie wojny światowe. Dziesiątki milionów ludzkich istnień okazały się ceną za nieuwagę, milczenie, bezczynność czy też niechęć do poświęcenia własnych ambicji w imię wyższego dobra. Czyżby ludzkość zaczęła zapominać upiorne lekcje z przeszłości?

Przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ
Nowy Jork, 29 września 2019 roku

Każdy przywódca jest odpowiedzialny nie tylko za los swojego własnego kraju, lecz także za los całego świata. Musimy zdać sobie sprawę, że silnym przywódcą nie jest ten, który bez mrugnięcia okiem posyła tysiące żołnierzy na śmierć. Silnym przywódcą jest ten, który chroni życie wszystkich.
Przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ
Nowy Jork, 29 września 2019 roku

[w jęz. Rosyjskim]
Jednego jesteśmy szczególnie pewni. Nie potrzebujemy wojny – ani zimnej, ani gorącej, ani hybrydowej. Jeśli jednak zostaniemy zaatakowani – jeśli ktoś spróbuje odebrać nam nasz kraj, naszą wolność, nasze życie, życie naszym dzieciom – będziemy się bronić. A kiedy nas zaatakujecie, ujrzycie nasze twarze, a nie nasze plecy.
Przemówienie do narodów ukraińskiego i rosyjskiego
Kijów, 24 lutego 2022 roku, godzina 0.30

Naszym wspólnym celem jest jednak pokój w Ukrainie i bezpieczeństwo Ukraińców. Aby osiągnąć ten cel, jesteśmy gotowi podjąć dialog z każdym – w tym z Wami – w dowolnej postaci i na dowolnym forum. Wojna wszystkich pozbawia „gwarancji”. Przede wszystkim nikt już nie ma wówczas zagwarantowanego bezpieczeństwa.
Kto najbardziej od tego ucierpi? Ludzie.
Kto najbardziej tego nie chce? Ludzie.
Kto może do tego nie dopuścić? Ludzie.

Przemówienie do narodów ukraińskiego i rosyjskiego
Kijów, 24 lutego 2022 roku, godzina 0.30

Nie panikujcie. Jesteśmy silni. Jesteśmy gotowi na wszystko. Pokonamy każdego. Bo jesteśmy Ukrainą. Sława Ukrainie.
Przemowa do Ukraińców
Kijów, 24 lutego 2022 roku, godzina 6 rano

To nie jest tylko inwazja Rosji na Ukrainę. To początek wojny przeciwko Europie. Wojny przeciwko jedności Europy, przeciwko elementarnym prawom człowieka w Europie, przeciwko pokojowemu współistnieniu krajów Europy – i przeciwko temu, że państwa europejskie odmawiają rozstrzygania sporów granicznych przy użyciu siły.
Przemowa do Europejczyków
Kijów, 25 lutego 2022 roku

Kiedy bomby spadają w Kijowie, spadają w Europie. Kiedy rakiety zabijają Ukraińców, zabijają Europejczyków. Większa ochrona Ukrainy oznacza większą ochronę Europy i większą ochronę demokratycznego świata.
Przemowa do Europejczyków
Kijów, 25 lutego 2022 roku

Chcę Wam opowiedzieć o ostatnich trzynastu dniach naszej wojny. To wojna, której nie zaczęliśmy i której nie chcemy, ale wojna, którą prowadzimy. Nie chcemy bowiem stracić tego, co nasze – Ukrainy. Tak samo jak Wy nie chcieliście stracić tego, co Wasze, kiedy naziści gotowali się do inwazji i kiedy musieliście stoczyć bitwę o Anglię.
Przemówienie do brytyjskiego parlamentu
Londyn (przez wideołącze), 8 marca 2022 roku

Co przyniesie koniec wojny? Zwykliśmy mówić „pokój”. Teraz mówimy „zwycięstwo”.
Przemówienie w Dzień Niepodległości Ukrainy
Kijów, 24 sierpnia 2022 roku

Lecz prawda zwycięży. I ze wszystkim się uporamy!
Uporamy się z tą zimą, która zaczęła się
24 lutego i trwa nadal 8 maja, lecz ostatecznie się skończy – bo stopi ją ukraińskie słońce.
Razem z całym krajem powitamy świt. Pewnego dnia, niebawem, bliscy i kochani znowu będą razem.
Nasza flaga znowu załopocze nad obecnie wciąż okupowanymi miastami.
Zjednoczymy się i znowu nastanie pokój.
I skończą się czarno-białe sny, a marzyć
będziemy na żółto i na niebiesko.
O to właśnie walczyli nasi przodkowie.

Przemówienie w ukraiński Dzień Pamięci i Pojednania
Borodzianka, 8 maja 2022 roku